Yangın dumanı bir orman işçisini öldürdü

Sonunda korkulan oldu. Biri bitmeden diğeri başlayan orman yangınları, söndürme çalışmasına katılan işçiyi öldürdü. Antalya'nın Kaş ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden Ali Geçkin 'ters rüzgâr' sonucu dumandan zehirlenerek öldü.

ANTALYA - Sonunda korkulan oldu. Biri bitmeden diğeri başlayan orman yangınları, söndürme çalışmasına katılan işçiyi öldürdü. Antalya'nın Kaş ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale eden Ali Geçkin 'ters rüzgâr' sonucu dumandan zehirlenerek öldü. 44 yaşındaki Geçkin, 24 yıldan beri ormanda 'tırmık işçisi' olarak çalışıyordu. Ali Geçkin evli ve iki çocuk babasıydı.
Yetkililer 150 hektar ormanlık alanda etkili olan yangının yol kenarına atılmış bir izmaritten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor.
Kaş'ın Dirgenler Köyü yakınlarında dün saat 15.00 sıralarında çıkan orman yangını, rüzgârın da etkisiyle yayıldı. Korku ve panik yaratan yangına çevre ilçelerin itfaiye ekipleri, altı helikopter, beş uçak, iki anfibi uçak, 25 arazöz, beş dozer ve 150'nin üzerinde orman işçisiyle müdahale edildi. Bu sırada ters esen rüzgârın etkisinde kalan Ali Geçkin, dumandan boğuldu. Finike Karaçam Orman İşletmesi'nde görevli Geçkin, 'tırmık işçisi' olarak 24 yıldır ormanda çalışıyordu.
Yangın yerine gelen Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
"Çevre il ve ilçelerden de sürekli takviye yapılıyor. Yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Şu an için alevlerin yerleşim yerlerine sıçraması söz konusu değil. Yangın, ormanın yanından geçen karayolundan başlamış. Dikkatsiz bir sürücünün atmış olabileceği sönmemiş sigara izmariti neden olmuş olabilir."
Dün Bolu'nun Kıbrıscık ilçesinde 2 hektar sarıçam, Hatay'ın Belen ilçesinde 2 hektar kızılçam yandı. Hatay'daki yangın şiddetli rüzgâra rağmen biri Kahramanmaraş, ikisi Adana'dan gelen üç helikopter, dört arazöz, 100 orman işçisi, askerler ve vatandaşların müdahalesiyle büyümeden söndürüldü.
TEDAŞ ağaç kesiyor
TEDAŞ ise orman yangını riskine karşı Ege ormanlarında yüksek gerilim hatlarının altında bulunan ağaçları kesmeye başladı. Yüksek gerilim hatlarının altındaki alanlar 30'ar metre sağ ve soldan açılarak temizlenmeye başlandı. (dha, aa)