Yangın helikopteri düştü

Yangın helikopteri düştü
Yangın helikopteri düştü

Rusya?dan kiralanan helikopter, askeri amaçla üretilmiş,1990?da sivil amaçlı kullanımına başlanmıştı.

Milas'taki Geyik Barajı'ndan su alan helikopter, haznesi takılınca düştü. Üç Ukraynalı pilot kurtuldu. Bir Türk pilot ile bir orman görevlisi kayboldu

Tezgel (solda) deneyimli  pilot. Ekin ise ikinci kez helikoptere binmişti.
MUĞLA - Orman yangına müdahale eden söndürme helikopteri, dün Muğla’nın Milas ilçesi Geyik Barajı’ndan su alırken düştü. Helikopterin düşmesine ‘bambi’ adı verilen su haznesinin takılmasının neden olduğu belirlendi.
Rusya’dan kiralanan helikopter sulara gömülürken, helikopterden çıkmayı başaran üç Ukraynalı pilot yüzerek kurtuldu. Türk pilot emekli Binbaşı Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin baraj sularında kayboldu.
Öğle molasında kazaya tanık olan maden işçisi Hasan Şen “Helikopter, su haznesini baraja saldı. Suyu alıp tekrar havalanmak isterken, yalpalamaya başladı. Burun kısmı eğilerek, suya düştü. Kısa sürede suya gömüldü” dedi.
Arama çalışmalarını kayıp orman muhafaza memuru Ali Ekin’in babası 75 yaşındaki Mehmet Ekin de izledi. Ekin, iki aydır görmediği oğlunun hayatında ikinci kez helikoptere bindiğini söyledi.
Emekli Pilot Binbaşı Tanju Tezgel ’in ise Cahit Çağlar’a ait olan sonradan TMSF ’ye devredilen Nergis Havacılık’ta uzun yıllar görev yapmıştı. Çağlar “Tanju bey ile biz de helikopter kazası yaşadık. 1988 yılında benim ve Abdulkadir Cenkciler ’in bulunduğu helikopter İnegöl ilçesinde yüksek gerilim tellerine çarpıp düşmüştü. Kazadan üçümüz de yaralı olarak kurtulmuştuk” dedi. 
Ukraynalı uçuş ekibinin verdiği bilgiye göre helikopter düşerken, arka tarafta oturan emekli Binbaşı Tezgel ve orman muhafaza memuru Ekin kemerlerini çözemedi. Pilot Victor Lytuynov, yardımcı pilot Ugocheston Sheistobitov, uçuş teknisyeni Volodymr Koshel’in durumunun iyi olduğu belirtildi. 
300 metre açığa, 17-18 metre derinliğe düşen helikopterin bulunması için  üç dalgıç ile AKUT ekibi arama çalışması yaptı. Helikopterin gövdesine ulaşamadı. Aramaya bugün devam edilecek.  

5 ton su taşıyabiliyor
Rus Kamov Şirketi’nin tasarladığı Kamov Ka-32’ler askeri Ka-27 helikopterinden geliştirildi. Sivil model ilk uçuşunu 1990’da yaptı. Kuyrukta pervanesi bulunmayan helikopter, 5 ton harici yük taşıyabiliyor. (dha)