Yangın helikopteri düştü: Beş ölü

Milas ilçesine bağlı Ören beldesindeki orman yangınına müdahale eden Rus yapımı helikopter düştü. Kazada ikisi Türk, üçü Ukraynalı beş kişi yaşamını yitirdi.

MUĞLA - Milas ilçesine bağlı Ören beldesindeki orman yangınına müdahale eden Rus yapımı helikopter düştü. Kazada ikisi Türk, üçü Ukraynalı beş kişi yaşamını yitirdi.
Ören'e Kızılköy'ün Dağpınarı mevkiinde dün saat 15.15 sıralarında yıldırım düşmesi sonucu orman yangını çıktı. Ertar-Uç Havacılık şirketince Rusya'dan kiralanan ve hem sevkıyat hem de söndürme amaçlı kullanılan MIT-8MT tipi helikopter, Milas'tan havalandı. 16 işçiyi yangın bölgesine bıraktıktan sonra denizden su alıp alevlerin üzerine atmak için yeniden havalanan helikopterde, kalkıştan bir dakika sonra patlama meydana geldi. Sarıdere mevkiinde ormanlık alana çakılan helikopter infilak etti. Helikopterde bulunan orman muhafaza memuru Hasan İnce, Türk pilot Mustafa Gür ile Ukraynalı pilotlar Corbit Bledemir ve Olastik Nikolai'yle teknisyen Jarnet Nikolai yanarak öldü.
Görgü tanıkları: Su kovası pervaneye çarptı
Yetkililer helikopterin yıldırım çarpması sonucu düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde dururken, bazı görgü tanıkları helikopterin, su almak için yeniden havalandığı sırada, kauçuk su kovasının kuyruk pervanesine çarpması sonucu meydana gelen iki patlamayla düştüğünü öne sürdü.
Helikopterle yangın bölgesine indirilen işçi çavuşu Enver Kavak, "Yangına su atmak için kauçuk su kovasını bıraktığı sırada su kovası kuyruk pervanesine çarptı. Havada iki patlama oldu, ardından helikopter düştü" dedi.