Yangın kundakçı işiymiş

İzmir'de, Menderes ilçesinin Görece beldesi yakınlarında önceki gün çıkan yangın, ancak dün sabah kontrol altına alınabildi. 400 hektar ağaçlandırma sahası ve makilikten oluşan ormanlık alan kül olurken, yangının aynı anda üç noktada başladığı ve kasıtlı çıkarıldığı açıklandı.

İZMİR - Menderes ilçesi Görece beldesi yakınlarında önceki gün çıkan orman yangını ancak dün sabah kontrol altına alınabildi. 400 hektar orman alanı kül olurken, yangının üç noktada başladığı ve kasıtlı çıkarıldığı açıklandı.
Önceki gün saat 14.30 sıralarında Çatalkaya Dağı eteklerinde Karakoçan, Çamurdere, Akçaköy mevkilerinde aniden yükselen alevler, şiddetli rüzgârın da etkisiyle hızla yayıldı. 400 hektarlık ağaçlandırma sahası ile makilikten oluşan orman alanını saran alevler, orman bölge ekipleri, askeri birlikler, köylüler, diğer il ve ilçelerden yardıma gelen takviye güçlerle söndürülmeye çalışıldı.
Havanın kararması nedeniyle havadan söndürme çalışmalarına ara verilmesi ve rüzgârın şiddetini artırması yangınla mücadeleyi zorlaştırdı. Alevler yoğun çaba ve sabahın ilk ışıklarında uçak ve helikopterlerin desteğinin başlamasıyla dün kontrol altına alınabildi.
Soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü, 400 hektarlık ormanın kül olduğunu söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, yangının kasten çıkarıldığını belirlediklerini söyledi.
Failler belirsiz
Yangın ihbarının ardından helikopterle bölgeye vardığında 3 ayrı noktadan alevlerin yükseldiğini tespit ettiğini belirten Üzmez, "400 hektar ormanımız heba oldu. Halkımızın ve askerlerimizin de desteğiyle büyük bir çaba vererek yangını söndürmeyi başardık. Kasıt olduğu açık, ancak yangının neden çıkarıldığı konusunda bilgi yok. Failin kim olduğu belli değil" dedi.
İzmir Orman Bölge Müdür Yardımcısı İrfan Babayiğit de halen yangın bölgesinde 8 helikopter, 7 uçak, 13 dozer, 45 arozöz kullanıldığını ve 11 yer ekibi ile 140 askerin çalışmalarını sürdürdüğünü, soğutma çalışmalarının yeniden alevlenmeye karşı iki gün devam edeceğini söyledi.