'Yangın nedeni kaynak değil elektrik kontağı'

Küre ilçesindeki bakır madeninde ölen 19 maden işçisi için dün Kastamonu Nasrullah Camii'nde toplu cenaze namazı kılındı. Makine mühendisi Yılmaz Akın, olay sırasında kaynak yapılmadığını söyledi.

KASTAMONU - Küre ilçesindeki bakır madeninde ölen 19 maden işçisi için dün Kastamonu Nasrullah Camii'nde toplu cenaze namazı kılındı. Makine mühendisi Yılmaz Akın, olay sırasında kaynak yapılmadığını söyledi.
Cenaze namazına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, ailelere başsağlığı diledi ve Türk bayrağına sarılı bir işçinin tabutunu ambulansa kadar omuzunda taşıdı. Erdoğan, Kastamonu Devlet Hastanesi'ndeki yaralı dört işçiyi de ziyaret etti. Erdoğan, "İşçilerin gaz maskeleri yokmuş" hatırlatmasına yanıt vermedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise güvenlik zafiyetiyle ilgili soruya, "Özel işletmelerde güvenlik ciddiyetle takip ediliyor. Kazanın ondan olduğunu sanmıyorum" yanıtını verdi. Bakan, iş güvenliği konusunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı ilgilendirdiği söyledi.
Kazadan yaralı kurtulan makine mühendisi Yılmaz Akın ise olay sırasında kaynak yapılmadığını belirterek, yaşananları şöyle anlattı:
"Bakır madeninin taşındığı bantın makarasını değiştirdiğimiz sırada elektrik kaçağı sonucu kablolar tutuştu. Elimle söndürmeye çalıştım. Duman bir anda galerileri sardı. Arka tarafa kaçtık. Ocakta bütün tedbirler alınmıştı. Ancak elektrik kesilmesi sonucu fanlar durduğu için içerdeki zehirli dumanı tahliye edemedik. Yaşadıklarımı anlatmaya sözler yetmez."