'Yangın' nerde, köprüde...

'Yangın' nerde, köprüde...
'Yangın' nerde, köprüde...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi?nde, itfaiye hizmetlerinin özelleştirilmesi nedeniyle Boğaziçi Köprüsü?nde eylem yapan 15 sendika üyesi, zincirlenip yola yattı. fotoğraf: öMER ERDEM / dha fotoğraf: reuters

İSTANBUL - İşçi eylemleri tırmanışta; itfaiyeciler köprüde eylem yaptı. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan, Belediye-İş Sendikası üyesi yaklaşık 15 kişi, dün Esenyurt Belediyesi’ndeki işten çıkarmaları ve sözleşmeli işçi olarak çalışan itfaiyecilerin özelleştirme sonucu özlük haklarının ellerinden alınacak olmasını protesto için Boğaziçi Köprüsü’nü seçti. Köprünün Anadolu istikametini yaklaşık 10 dakika trafiğe kapatan işciler zincirle birbirlerine bağlanıp yere yattı. Ellerinde ekmek bulunan işçiler, belediyenin uygulamalarını protesto ederken, Tekel işçileri lehine de sloganlar attı. Polis gruba müdahale etti ve eylemcileri gözaltına aldı.
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bimtaş A.Ş bünyesinde çalışan itfaiyeciler ayrıca Taksim Meydanı’nda da eylem yaptı. İşçiler, meydandan Galatasaray Lisesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.
Sendikanın İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Nihat Altaş, “Uyguladıkları baskıyla sendikal örgütlenmenin önüne geçemeyen yetkililer, bu kez itfaiye hizmetlerini özelleştirdi” diye konuştu. (Radikal).