Yangın tatbikatı diye devlet eliyle kuş katliamı yapıldı

Yangın tatbikatı diye devlet eliyle kuş katliamı yapıldı
Yangın tatbikatı diye devlet eliyle kuş katliamı yapıldı

Menet?te tatbikat sonrası sağlam yuva kalmadı.

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın söndürme tatbikatında, kuş katliamı yapıldığı ortaya çıktı. Tatbikatta tonlarca su kuş yuvalarının üzerine boşaltıldı. Büyük kuşlar uçarak kaçtı, ama yuvalarda kalan yavrular ağaç dallarına takılarak öldü, bir kısmının kanatları kırıldı.
Orman Genel Müdürlüğü’ne alınan yangın söndürme uçaklarının eğitim uçuşu ve tatbikatı için Bafa Gölü seçildi. İki hafta önce göl içindeki Menet Adası’nı hedef olarak belirleyen uçaklar, gölden aldıkları tonlarca suyu buraya boşalttı. Çevredeki köylüler durumu Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği’ne (EKODOSD), dernek de Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne iletti. Tatbikat Güllük Körfezi’ne kaydırıldı.
Ancak EKODOSD üyelerinin yaptığı incelemede, dört-beş gün süren ve yarıda kesilen tatbikat sonrası adada sağlam kuş yuvası kalmadığı anlaşıldı.
Menet Adası’nda yaptıkları incelemeyi fotoğraflayan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü üzgün: “Adada kuş kolonilerinin olduğunu fark etmeyen yangın söndürme uçakları, tonlarca suyu bırakınca, büyük kuşlar kaçmış ancak yuvada bulunan yavrular olumsuz etkilenmiş. Yaptığımız araştırmalarda birçok yavru kuşun kaçamayıp öldüğünü tespit ettik. Uçamayan yavrular, ağaç dallarına takılarak ölmüşler. Bazı gri balıkçılların yuvadan sert bir şekilde yere düşmeleri sonucu kanatları kırılmış.”
Bafa Gölü, bir kısmı nesli tükenmek üzere olan çok sayıda kuşa ev sahipliği yapıyordu.