Yangına müdahalede su sıkıntısı

Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı Alifuatpaşa beldesinde çıkan ve 30 hektar ormanlık alanın kül olmasına neden olan yangına müdahale eden helikopterler, kuraklığın etkilediği Sakarya Nehri'nde su alabilecekleri derinlik bulmakta zorlandı.

SAKARYA / İSTANBUL - Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı Alifuatpaşa beldesinde çıkan ve 30 hektar ormanlık alanın kül olmasına neden olan yangına müdahale eden helikopterler, kuraklığın etkilediği Sakarya Nehri'nde su alabilecekleri derinlik bulmakta zorlandı.
Alifuatpaşa beldesi Köprübaşı Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda dün öğle saatlerinde yangın çıktı. Çamlık alandaki yangın, rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangına üç helikopterle yangın söndürme uçağı havadan müdahale ederken, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, çevre il ve ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler, Devlet Su İşleri (DSİ), Köy Hizmetleri ekipleri, askerler ve vatandaşlar söndürme çalışmalarına katıldı.
Yangın helikopteri hemen yangın bölgesinin yanından geçen Sakarya Nehri 'nden su almak istedi. Ancak yer yer adacıkların oluştuğu nehirdeki su seviyesinin düşük olması nedeniyle helikopterler nehirde en az 4 metre derinliğinde yer aradı. Arama çalışmaları sonrasında derin bir yer bulunarak buradan su alınabildi. Yaklaşık dört saat süren bir çalışmanın ardından yangın güçlükle kontrol altına alındı.
Olay yerine gelen Geyve Kaymakam Vekili Ozan Balcı, yangınla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Yangının bir çobanın ormanlık alanda hayvanlarını otlatırken çay pişirmek için yaktığı ateş sonucu çıktığı öne sürüldü.
Maltepe'deki yangın iki çocuğun işi
Diğer yandan İstanbul Maltepe'de 7 hektar ağaçlık alanın zarar gördüğü yangınla ilgili gözaltına alınan iki çocuk savcılıkça serbest bırakıldı. Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Başıbüyük'te beş gün önce çıkan ve 7 hektar ağaçlık alanın zarar gördüğü yangına ilişkin soruşturma başlattı. Polis ekipleri, yangının çıkmasının ardından olay yerinden kaçan iki çocuk gördüğünü söyleyen bir kadının verdiği eşkal doğrultusunda 13 yaşındaki F.İ. ile U.K'yı yakaladı. Maltepe Çocuk Büro Amirliği'nde sorgulanan ve içtikleri sigaranın izmaritinden kaynaklanan yangını söndüremeyince kaçtıklarını söyleyen çocuklar görgü tanığınca da teşhis edildi. Emniyet'teki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen iki çocuk savcılıkça serbest bırakıldı. (Radikal, dha)