Yangında suçlu belediye

İzmir'de iki yıl önce bir kafede çıkan yangında ölen dokuz kişiden sekizinin ailesi Bornova Belediyesi'ne dava açtı. Karar: Gerekli denetimi yapmayan belediye toplam 89 bin YTL tazminat ödeyecek.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Bornova Belediyesi, iki yıl önce Nağme Kafe'de çıkan ve dokuz kişinin can verdiği yangında ölenlerin ailelerine tazminat ödemeye mahkûm edildi. 13 Kasım 2003'te çıkan yangında Burhan Turhan, Erhan Tekin, Fatma Çarıklı, Nazan Yavuz, Ercan Girgin, Arzu Yıldız, Nezih Karayiğit, Meral Ece Selvi ve Fatma Hilal Çıkrıkçıoğlu can verdi. Ölenlerden işyeri sahibinin akrabası olan Tekin'in ailesi dışındaki aileler, avukat Fuat Aldemir aracılığıyla, ihmali olduğu iddiasıyla Bornova Belediyesi'nden toplam 540 milyar lira manevi tazminat istemiyle ayrı ayrı dava açtı. İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi, 75 milyar lira isteyen Turan ailesine 48, 60 milyar lira isteyen Selvi ailesine 10, 70 milyar lira isteyen Girgin ailesine 12, 70 milyar lira isteyen Çıkrıkçıoğlu ailesine 12, 60 milyar lira isteyen Karayiğit ailesine 7 milyar lira ödenmesine karar verdi.
Yıldız, Yavuz ve Çarıklı'nın ailelerinin davası, harç için 'adli yardım' talebinde bulunulması nedeniyle sonuçlanmadı. Oybirliğiyle verilen kararda mahkeme belediyeyi suçladı:
"İmar Kanunu uyarınca yapılan incelemede ise zemin kattaki işyerinin, projeye aykırı olarak bitişik dükkânla arasındaki beton duvarı yıkarak birleştirdiği, dükkânların önüne bahçe mesafesine ruhsatsız ahşap ve PVC'den sundurma yapıldığı tespit edilmiş. Encümen, yıkım kararlaştırmış ama bir uygulama yapılmamış. Belediye, ruhsat verdikten sonra da denetlemek zorunda. İnsan hayatına uygun şartların sağlanmasına yönelik düzenlemeleri yaptırmayarak, insan sağlığı ve hayatı için gerekli tedbirlerin alma sorumluluğunu yerine getirmeyerek kusurlu davranan davalı
idarenin, tazminat ödemesi gerekir."
İşyeri sahibi Abidin Akkuş, 6 yıl hapis cezası almıştı. Dava Yargıtay'da temziyde...


    http://www.radikal.com.tr/7541107541100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.