Yangınlar kuzeye tırmanıyor

Orman yangınları Türkiye'nin güneyi dışında da etkili oluyor. Önceki gün Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde başlayan ve Simav'ın Gölcük Yaylası'na kadar uzanan yangında 600 hektar (1200 futbol sahası) kadar karaçam ormanı...

KÜTAHYA/İSTANBUL - Orman yangınları Türkiye'nin güneyi dışında da etkili oluyor. Önceki gün Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde başlayan ve Simav'ın Gölcük Yaylası'na kadar uzanan yangında 600 hektar (1200 futbol sahası) kadar karaçam ormanı ve tarım arazisi zarar gördü. Geçen yıl Türkiye'de 2 bin 227 ormanda toplam 7 bin 762 hektar kül olmuştu.
Önceki gün öğlen saatlerinde başlayan yangına yedi helikopter, 111 iş makinesinin yanı sıra Muğla, Isparta, Denizli, Aydın, Manisa, Uşak, Bursa, İzmir ve Burdur'dan gönderilen takviye ekiplerle müdahale edildi.
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Yangında, karaçam ağaçlarının yoğun olduğu ormanla tarım arazisinden oluşan 600 hektar zarar gördü. Güney kadar olmasa da bu bölgelerimizde de maalesef orman yangınları çıkabiliyor" dedi.
Bir fidan da siz dikin
Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, orman yangınıyla ilgili en ufak şüpheli bir durumda ücretsiz Alo 177 hattını aramalarını istiyor.
Orman yangınlarıyla mücadele kampanyaları da sürüyor. '1 SMS 1 Fidan' kampanyası için, cep telefonu abonelerinin '3177'ye kısa mesaj yollaması yeterli. Orman Genel Müdürlüğü'nün 'Bir kova su da sizden' kampanyasındaysa orman yakınlarına su depolamak üzere havuz ve göletler yaptırılıyor. Bir havuz 25 bin YTL'ye mal oluyor. Havuzlara, katkıda bulunan kişi veya kuruluşun adı veriliyor. Kampanya bilgisi 'www.ogm.gov.tr' adresinde yer alıyor. (aa, Radikal)