Yanış şekerli Ankara Simiti kanser yapıyor

Yanış şekerli Ankara Simiti kanser yapıyor
Yanış şekerli Ankara Simiti kanser yapıyor

Antalya Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Mükremin Asil.

Ankara Simiti'ne lezzet veren pekmezin yerine daha ucuz ve kanserojen etkisi olan yanık şeker kullanıldığı belirlendi


MEHMET ÇINAR

ANTALYA Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Mükremin Asil, ‘Ankara Simiti’ olarak da adlandırılan ve birçok kişinin daha lezzetli olduğunu düşünerek yediği yanık simitlerde, pekmez yerine yanık şeker kullanıldığını, bunun da kanserojen etkisinin olduğunu söyledi.


Simit üretiminde bazı işletmelerin maliyeti düşürmek için halk sağlığını hiçe saydığını kaydeden Antalya Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Mükremin Asil, halk arasında ‘Ankara Simiti’ veya ‘yanık simit’ olarak da bilinen simit çeşidinin, daha lezzetli olarak düşünüldüğü için tercih edildiğini anlattı. Mükremin Asil, “Bu simitlerde rengin daha kızarmış olmasının nedeni pekmezdir. Ancak yaptığımız araştırmalarda pekmez kullanmak yerine daha ucuz bir yöntem olan yanık şeker kullanıldığını belirledik. Yakılan şekerin ise kanserojen etkisi bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Hiç kimsenin insan sağlığı ile oynamaya hakkı yoktur. Bütün işletmeleri pekmez kullanmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Antalya Halk Ekmek Fabrikası olarak sağlığa büyük önem verdiklerini vurgulayan Asil, şunları söyledi:
“Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan simitin üretiminde halk sağlığı bakımından çok dikkatli olunması gerekiyor. 7’den 70’e herkesin vazgeçemediği bir tat olan simit, fabrikalarda teknolojik makinelerde üretilmeli. Kullanılacak hammadde laboratuarda çeşitli analizlere tabii tutulmalı ve el değmeden işlenerek otomatik makineler vasıtasıyla üretilmeli.”(dha)