Yankesicilik parasıyla şatafat

Tamamı hısım akrabalardan oluşan yankesicilik çetesinin lideri, 'Ana' lakaplı Nazik Argın'ın oğlunu iki gün iki gece süren dillere destan bir kır düğünüyle evlendirdiği iddia edildi.

ANTALYA - Tamamı hısım akrabalardan oluşan yankesicilik çetesinin lideri, 'Ana' lakaplı Nazik Argın'ın oğlunu iki gün iki gece süren dillere destan bir kır düğünüyle evlendirdiği iddia edildi. 43 ayrı suçtan sabıkalı Argın'la 14 ilde faaliyet gösteren çetesini, sekiz aylık takip sonucu yakalatan Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kır düğününü de polis kamerasıyla kaydetti!
'Ana', hırsızlıktan sabıkalı oğlu Özenç'i, yardımcısı Kiraz Özgen'in altı ayrı suçtan poliste kaydı bulunan 19 yaşındaki Sibel'le 30 Haziran'da evlendirdi. Afyon Tınaztepe'de yapılan iki günlük kır düğünü sırasında dolarların havalara saçıldığı, gelininse düğüne hırsızlıktan elde edilen paralarla alınmış lüks bir Mercedes otomobille geldiği belirlendi. Ancak yeni gelin, düğünden hemen sonra Marmaris'te bir turistten yankesicilik yöntemiyle para çalıp kaçmaya çalışırken polisler tarafından yakalandı.
1 milyon YTL para!
14 ilde yankesicilik yapmakla suçlanan 19 kişi, 200 polisin dört ilde düzenlediği eşzamanlı operasyonlarla yakalanmıştı. Yakalananlardan çete lideri olduğu iddia edilen 47 yaşındaki Nazik Argın ve 16 kişi, çıkarıldıkları mahkemede çete kurmak, çeteye üye olmak, alı koymak, nitelikli hırsızlık, yankesicilik 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek suçlarından tutuklanarak cezaevine yollandı.
Operasyonda 'hırsızlık paralarından elde edildiği belirtilen' dört
otomobil ve bankalardaki 1 milyon YTL'nin üzerindeki paraya el konuldu. Zanlıların kaldıkları yerlerde de 300 bin YTL değerinde ziynet eşyası, 140 bin YTL para, 7 bin Amerikan Doları, çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve çeşitli elektronik eşya bulundu.
Swissotel hâlâ akıllarda
2006 Mayısı'nda polis bir kapkaç çetesini, Swissotel'in Fuji Salonu'nda yapılan düğünde yakalamıştı! Düğüne 75 bin dolar harcayan çetenin özel şoför ve hizmetçilerinin olduğu, çocuk yaştaki gelinle damatın da hırsızlığa karıştığı belirlendi. Çocuk Koruma Merkezi'ne yollanan damat, çete üyelerince kaçırıldı, küçük gelinse bir süre sonra intihar etti. (Radikal, dha)