'Yanlış anlamalar olabilir'

'Yanlış anlamalar olabilir'
'Yanlış anlamalar olabilir'
Başbakan Erdoğan, "Yanlış anlaşılmalar olabilir, dava arkadaşlığı, kardeşlik hukukunun gereği olarak meselelerimizi aramızda çözeriz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasındaki ‘gerilim’ AK Parti grup toplantısına da yansıdı. Grup toplantısına Arınç katılmazken Erdoğan konuşmasında isim vermeden Arınç’a mesaj yolladı. Grupta kızlı-erkekli ev tartışmalarıyla ilgili de konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
KIZLI-ERKEKLİ EV MESAJI: Siyasi parti olarak hem ülkenin hem dünyanın bütün sorunları hakkında görüş bildiririz, ne düşündüğümüzü ifade ederiz, tarafımızı da belli ederiz. Kardeşlerim şunu unutmayın; ‘Efendim ben taraf değilim.’ Bu oyunlara gelmeyin. Güzel bir söz var; bitaraf olan bertaraf olur. Omurgalı olacaksın, omurgalı. Rüzgâr önündeki yaprak gibi sallanandan bir şey olmaz. Onun için milletin çirkin gördüğünü, siyasi parti olarak biz de çirkin görürüz. Milletin kötü gördüğünü, tabii biçimde biz de kötü görürüz. Hükümet olarak altını çizerek ifade ediyorum; anayasa ve yasa çerçevesinde milletin bize verdiği yetkiyi kullanır, programımız dahilinde ne gerekiyorsa onu yaparız. Eğer parti olarak bir şeyi kötü görüyorsak, hükümet olarak onunla mücadele ederiz.
ARINÇ MESAJI: AK Parti ile sandıkta yarışamayacağını anlayanlar, çok farklı temenniler içine girmiş durumdalar. Çalışarak, mücadele ederek, milletin teveccühünü kazanarak gelmekten umudu kesenler, adeta pusuya yatmış, farklı beklentilerin peşine düşmüş durumdalar. AK Parti hiçbir zaman bunların temennilerine fırsat tanımayacak, bu hareket içindeki, bu dava ve parti içindeki hiçbir kardeşim, inanıyorum ki pusuda bekleyen bu zavallılara ümit vermeyecek. Bu kadro içinde zaman zaman bazı farklı yaklaşımlar olabilir. Yanlış anlamalar olabilir, yanlış anlamaların yanında yanlış anlaşılmalar olabilir. Fakat, şunu özellikle bilmenizi istiyorum, o da şudur: Dava arkadaşlığının, kardeşlik hukukunun bir gereği olarak biz meselelerimizi aramızda konuşur ve çözüme kavuştururuz. 2001’den bugüne kadar hep böyle yaptık. Bundan sonra da aramızdaki meseleleri kendi aramızda konuşacak, kendi aramızda çözüm yoluna koyacağız, koyarız. Pusuda bekleyenlere asla fırsat tanımayacağız, ellerini ovuşturanlara asla imkân vermeyeceğiz. Her bir arkadaşımın, teşkilatımızın her kademesindeki kardeşimin böyle bir mesuliyet ile hareket edeceğine, düşmanı sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum.”

Valimizi yedirmeyiz

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un sözlerini sorması üzerine Başbakan Erdoğan, “Ben o ifadeyi tabii ki doğru bulmuyorum. İnceleme için İçişleri Bakanı’na talimatı verdim. Kusura bakmasınlar, bu tür birçok provokatif eylemlere de biz valilerimizi kolay kolay yedirtmeyiz” dedi.

ARINÇ, karargâha gitti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün AK Parti Grup Toplantısı’na katılmadı. Arınç’ın, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nu makamında ziyaret ettiği, görüşmenin ise bir saati geçtiği belirtildi. Arınç’ın görüşme sonrası makamına geçtiği ve Erdoğan’ın konuşmasını televizyondan izlediği ifade edildi.

CHP ’ye anayasa resti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yeni anayasada 4 partinin üzerinde uzlaştığı 60 madde ile ilgili olarak CHP’ye hem çağrı yaptı hem de rest çekti. Başbakan, “Gelirseniz gelirsiniz, gelmiyorsanız, biz Meclis’te bunu görüşür, 60 maddeyi geçiririz” dedi.