Yanlış aşının felç ettiği Halil'i Sağlık Bakanlığı da unuttu

Şanlıurfalı çiftçi Mustafa Baykuş, bir aylıkken yapılan çocuk felci aşısı nedeniyle belden aşağısı felç olan beş yaşındaki oğlu Halil için Sağlık Bakanlığı'ndan yürütme cihazı istiyor.

ŞANLIURFA - Şanlıurfalı çiftçi Mustafa Baykuş, bir aylıkken yapılan çocuk felci aşısı nedeniyle belden aşağısı felç olan beş yaşındaki oğlu Halil için Sağlık Bakanlığı'ndan yürütme cihazı istiyor.
Harran ilçesine bağlı Öztaş Köyü'nde yaşayan Mustafa ve Güzide Baykuş çiftinin ilk çocuğu Halil'e, doğumundan yaklaşık bir ay sonra köye gelen sağlık ekiplerince ağızdan 'Polio' aşısı uygulandı. Kısa süre sonra yüksek ateş şikâyetiyle Şanlıurfa Çocuk Hastanesi'ne kaldırılan Halil'de aşıdan kaynaklanan felç bulgusuna rastlandı.Tahlil sonuçlarının gönderildiği Sağlık Bakanlığı da felce aşının yol açtığını kabul etti.
Mustafa Baykuş, 2002'de Sağlık Bakanlığı aleyhine 100 bin YTL'lik dava açtı. Dava beşinci yılına girerken, Baykuş ailesi, oğullarına tekerlekli sandalye veya yürütme cihazı verilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvurdu. Ancak ailenin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı.
'Ayakları yamuldu'
Baba Baykuş, çaresizliğini şöyle dile getirdi: "Şu an ayağa kalkamayıp, süründüğü için ayakları yamuk hale geliyor. Ama yürüme cihazı
alınabilirse en azından bacakları düzgün kalabilir. Tıbbın bu kadar ilerlediği bir dönemde çocuğum felç kaldı ve ondan sonra unutuldu. Şu anda benim tek isteğim çocuğumun ayakları. Oğlumun yürümesini istiyorum. Eğer çaresi yoksa, o zaman çocuğumun ihtiyaçlarının karşılanması için bize destek olunmalı. Zaten işimiz gücümüz yok, zor geçiniyoruz. Çocuğumun hayatını mahvedenlerin ona sahip çıkmasını bekliyoruz."
Halil'in ardından üç çocukları daha olduğunu söyleyen Baykuş, yaşıtları, kardeşleri sokakta oyun oynarken Halil'in hareket edememesiyle kahrolduklarını anlattı. Baykuş, "Şu anda oğlumun belden aşağısı felç. Beş yıldır çocuğumun tüm ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. Kendi yaşındaki çocuklar dışarıda geziyor, oynuyor. Benim çocuğum, 'Baba ben neden yürüyemiyorum?' diye sordukça ciğerim yanıyor" dedi.