Yanlış kan öldürdü

Yanlış kan öldürdü
Yanlış kan öldürdü

ARDAHAN - İSTANBUL - İncirliova İlçesi’nde yaşayan ve dizinden ameliyat olmak için gittiği Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde ameliyat sonrası yanlış kan verildiği iddia edilen 69 yaşındaki Keziban Karakaya yaşamını yitirdi. Oğlu Kadir Karakaya ve kızı Meliha Çiftçioğlu, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Hastane Başhekimi Dr. Selma Özcan da, soruşturma başlattıklarını söyledi. Keziban Karakaya’nın 45 yaşındaki oğlu Kadir Karakaya, annesinin ölümünde ihmal olduğunu söyledi. Annesinin sağlıklı ve sadece dizinden hafif rahatsızlığı olduğunu kaydeden Karakaya, doktorların yaptıkları hatayı fark ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Hastanın durumunun iyi olmadığını ve acilen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilmesi gerektiğini bize ilettiler. Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi önünde çok sayıda ambulans olmasına rağmen ölümle pençeleşen annem 1.5 saat ambulans beklemek zorunda kaldı. Neden o ambulanslardan biriyle annemiz götürülmedi? Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde de hastamız yoğun bakım yerine pratisyen doktorların bulunduğu acil serviste herhangi bir müdahale yapılmadan 4 saat bekletildi. Skandal üzerine skandal eklenince, yapılan hatalar annemizin ölümüne neden oldu.” Doktorların, yılbaşından yorgun çıktıkları için bu tür hataların olabileceğini, anestezi uzmanının yaptığı hatadan dolayı özür dilediklerini öne süren Kadir Karakaya, bunun üzerine suç duyurusunda bulunduklarıı ve otopsi yapılmasını istediklerini anlattı. Karakaya, otopsi raporunda da hastanın yanlış kan verilmesi nedeniyle hayatını kaybettiğin yer aldığını ileri sürdü.

Soruşturma başlatıldı
Kezban Karakaya’nın Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nden Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’ne sevki için hazırlanan çıkış özeti raporunda da yanlış kan verildiği belirtildi. Hazırlanan raporda, “Fehime Karakaya’nın kan grubunun 0 RH pozitif olmasına rağmen, başka bir hastaya ait A RH Pozitif kanın verildiğinin anlaşılması üzerine” yaşanan gelişmeler anlatıldı.
Karakaya’nın otopsisinin ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığı, ancak sonucun çıkmadığı öğrenildi.
Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Selma Özcan ise “Ailenin şikayetçi olmak hakkıdır. İddiaları doğru da olabilir. Valilik gerekli izinleri verdi. Soruşturma başlattık. Sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Şu anda birşey söylemek doğru değil” dedi.