@ismailsaymaz

'Yanlış kan skandalı'nda eş konuştu: Sezaryeni bize sormadan yaptılar

'Yanlış kan skandalı'nda eş konuştu: Sezaryeni bize sormadan yaptılar
'Yanlış kan skandalı'nda eş konuştu: Sezaryeni bize sormadan yaptılar
İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde, sezaryen ameliyatı sonrasında yanlış kan verildiği için hayatını kaybeden Pervin Çoksüer'in eşi Serdar Süer, hastane bünyesinde kurulan soruşturma komisyonunda dinlendi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Sezaryen ameliyatı sonrasında yanlış kan verildiği için hayatını kaybeden Pervin Çoksüer’in eşi Serdar Süer, soruşturma komisyonunda dinlendi. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşanan skandalla ilgili Çoksüer, eşinin bilgi verilmeksizin ve danışılmadan sezaryene alındığını ileri sürdü. Çoksüer, eşi rahatsızlık geçirdikten sonra gerçeğin kendilerinden saklandığını ve hastanın yoğun bakım için bir başka hastaneye gönderilmek istendiğini savundu. 

Radikal’in, “ Genç anneyi yanlış kan öldürmüş” başlığıyla gündeme getirdiği sağlık skandalında bu kez, şikayetçi eş Serdar Çoksüer’in ifadesi alındı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda dinlenen Çoksüer, normal yolla doğum için yatırılan eşinin, kendisine bilgi verilmeden ve sorulmadan sezaryen ameliyatına alındığı iddia ederek, şunları söyledi:

‘EŞİMİ YOLLAMAK İSTEDİLER’ 
“Yaklaşık bir buçuk saat sonra sorunsuz bir şekilde bebek odasına, anne servise gönderildi. Ben dışarı çıktım. On dakika sonra döndüğümde telaş vardı. Herkesi dışarı çıkarmışlardı. İkinci bir ameliyatın gerekli olduğunu söylediler. Eşim ameliyata alındı. Kendini tanımadığım ancak görürsem tanıyacağım uzun boylu bir doktor ameliyat sonrası kasılması gereken rahmin kasılmadığını, kanamasının olduğunu söyledi. Eşimi yoğun bakım için bir dış merkeze göndermeye çalıştılar. Eşim için yoğun bakım bulmam gerektiğini söylediler. Ancak ben buranın tıp fakültesi olduğunu belirterek, kabul etmedim. Bunun üzerine eşim Cerrahpaşa’da yoğun bakıma alındı. Yoğun bakım süresince sağlıklı bilgi verilmedi. Yoğun bakıma girdiğinin ilk gecesi ismini bilmediğim şişmanca bir hanım doktor bana hastayı bu gece kaybedebileceğimizi söyledi. Daha sonraki süreçte farklı bilgiler verildi. Help sendromu olduğu belirtildi. Bu dönemde yanlış kan verilmesinden bahsedilmedi. Yoğun bakıma girdikten birkaç gün sonra babama, eşime yanlış kan verildiği söylenmiş. Kadın doğumda geçirdiği ameliyatla ilgili sorun olmadığını, yanlış kanın anesteziciler tarafından verildiğini belirtmişler. Eşim ölümünden bir gün önce üçüncü kez ameliyat edildi. Bu ameliyatla bağırsakları ve rahmi alındı.”
Bu arada, Çoksüer’in iddiasına karşılık Dr. Ali Benian da normal doğumu önerdiği annenin sezaryeni kendisinin seçtiğini ileri sürmüştü.