Yap, mühürle ve çöpe at!

Milas'taki Kemerköy Termik Santralı'nın 1989'da 40 trilyona bitirilen lojmanı, okul ve sosyal tesisleri kaçak çıkınca mühürlendi. Kurum yöneticisi, "Arsayla 500 trilyon ediyor, devretmek istedik, sonuç yok."
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Özelleştirme kapsamında bulunan Kemerköy Termik Santralı'nın kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlenen lojman, okul ve sosyal tesisleri çürümeye terk edildi. Arsasıyla birlikte değeri 500 trilyon liraya yaklaşan tesislerin Muğla Üniversitesi'ne verilmesi girişimi de sonuçsuz kaldı.
1985'te başlandı
Muğla'daki üç termik santraldan biri olan Milas'ın Ören beldesi sınırları içindeki Kemerköy Termik Santralı, 650 milyon dolar harcanarak 1987 yılında faaliyete geçirildi. Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'de (KEAŞ) çalışan 400 personelin ihtiyaçları için sosyal tesis yapımı planlandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TEAŞ (Türkiye Elektrik A.Ş.) tarafından, santrala 1 kilometre uzaklıkta bulunan Akarca mevkisinde, Hazine ve kişilere ait 500 dönümlük arazi kamulaştırıldı. Denize sıfır olan ve 600 metre cephesi bulunan araziye, 1985'te sosyal tesis yapımına başlandı.
Altyapısı hazır
Arazide altyapı çalışması, kanalizasyon, elektrik, telefon ve asfalt yolları tamamlandı. Personel için 64 bloktan oluşan 250 konutluk lojman binaları, restoran, kafeterya, ilköğretim okulu, çocuk parkları, oyun alanları, spor salonu, cami ve toplantı salonlarından oluşan sosyal tesis binalarının kaba inşaatı yapıldı. Üç katlı lojman binalarının, 100'er metrekarelik 70 dairesi tamamen bitirildi.
Daha önce köy statüsünde olan Ören'de, 1989'da kurulan belediye, sosyal tesisleri ve lojman binalarını kaçak, imara aykırı ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürledi ve 1.5 milyar lira para cezası kesti. KEAŞ, Aydın Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı davayı kaybetti. 40 trilyon lira harcanan binalar da kaderine terk edildi.
Üniversiteye teklif
İki yıl önce Kemerköy Termik Santralı Üretim A.Ş.'nin genel müdürlüğüne getirilen Mehmet Emin Özyazıcıoğlu, özelleştirme kapsamına alınan lojman ve sosyal tesislerin yarım kalan inşaatlarının bir an önce kurtarılması
için çareler aradığını söyledi.
Acil önlem alınamazsa iki yıl sonra binaların tümünün kullanılamaz hale geleceğini anlatan Özyazıcıoğlu, "Arsasıyla birlikte yaklaşık 500 trilyon lira değerindeki sosyal tesisler ve lojmanları kurtarmak istiyoruz. Raporlarımızı yetkililere ulaştırdık. Muğla Üniversitesi'yle görüştük. Üniversiteye ait yüksekokul ve lojman olarak kullanabileceklerini söyledik. Burayı devretmeye hazır olduğumuzu belirttik. Ancak hiçbir ciddi yaklaşım olmadı" dedi.
Başkan: Akıl alacak iş değil
Ören Belediye Başkanı CHP'li Kâzım Turan, sosyal tesisler ve lojmanların hiçbirinin ruhsatının bulunmadığını ve ülkedeki savurganlık örneklerinden birinin de burada yaşandığını ifade etti. Turan, konuyla ilgili şunları söyledi: "Trilyonlarca lira değerindeki tesislerin çürümesine göz yumulması akıl alacak iş değil. Özelleştirme kapsamına alındıysa bir an önce özelleştirilmeli. 20 yıldır atıl vaziyette duran ve Ören'in en güzel bölgelerinden biri olan yerde tatil köyü yapılabilir veya tesisler bir eğitim kurumu olarak kullanılabilir."


    http://www.radikal.com.tr/7422977422970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.