Yapımcı: Bunlar zaten yaşanan şeyler, kundaktaki çocuklar vuruluyor

Yapımcı: Bunlar zaten yaşanan şeyler, kundaktaki çocuklar vuruluyor
Yapımcı: Bunlar zaten yaşanan şeyler, kundaktaki çocuklar vuruluyor

Yapımcı dizide Filistinli kadın ve çocukların acılarına değindiklerini söyledi.

Yapımcı Çelebioğlu vurulan bebek sahnesi için 'Bunlar olan şeyler' dedi. Yapımcıya göre suçlu 'İsrail ordusu değil, İsrailli bir grup' ve 'zaten yeni bölümlerde İsrail halkının bu tür katliamlara karşı olduğu anlatılacak'
Haber: MELTEM ÜRÜT / Arşivi

İSTANBUL - ‘Ayrılık - Aşkta ve Savaşta Filistin’ dizisi İsrail’de büyük rahatsızlık yarattı. Diziye yönelik tepkileri Radikal’e değerlendiren yapımcı Selçuk Çelebioğlu ise “Dram neredeyse ‘Ayrılık’ orada. Filistin’de yaşanan savaşın içeriği gayesi ne olursa olsun ama oradaki kadın ve çocukların dramlarını birilerinin dile getirmesi gerekiyor” dedi.
Amaçlarının asla İsrail halkına Yahudi halkına karşı bir tavır olmadığını savunan Çelebioğlu sadece Filistinli kadın ve çocukların çektiği açlık, sefalet ve ölümle burun buruna oldukları travmayı ekrana getirdiklerini söyledi:
“Üstelik bunlar gerçeğe dayanan olaylar. Ocak ayında televizyonlarda bir babanın elinde kundaktaki çocuğu vurulmuştu. Hepimiz gözlerimiz yaşararak her şeyi izledik. İsrail’in en çok tepki gösterdiği nokta da ‘biz çocukları öldürmedik’ oluyor. Biz zaten İsrail askeri diye de kodlamıyoruz. Bir İsrailli grubun yaptığı mezalimler bunlar. Ayrıca dizinin ilerleyen bölümlerinde İsrail’in halkının bu tür katliamlara karşı olduğunu vurguluyoruz.”
Ayrılık, Aşkta ve Savaşta Filistin’in yapımcı şirketi, Çağla Yapım. Yönetmen: Onur Tan.  Senaryo: Sevgi Yılmaz, Zeynep Nilüfer Özçelik, Redife Zerener, Hayri Altunyurt, Eren Azak. Siyaset Danışmanı gazeteci ve şair Hakan Albayrak. Oyuncular: Tuvana Türkay, Türkü Hazer, Erdal Bilingen, Nihan Okutucu, Tamer Levent, Sema Aybars, Emir Benderlioğlu, Zafer Kayaokay, Nihan Büyükağaç, Erdoğan Aydemir, Barış Özkan, Barış Erozan...

İlk bölümde acı, gözyaşı, çığlıklar ve bol kan vardı 
Dizinin ilk bölümünde Filistinli Rıdvan’ın ailesinin paramparça oluşu anlatıldı. Rıdvan’ın babası Beşir, İsrailli askerlerin kontrol noktasında bir İsrailli ‘özel’ görevli tarafından bilinçli olarak çıkarılan kargaşa sırasında öldürüldü. Rıdvan’ın eşi Meryem, geçiş noktasında yine kasti olarak bekletilirken izbe bir binada doğurdu. Bebek, doğduktan birkaç dakika sonra babasının kolları arasında bir İsrailli askerin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Rıdvan’ın kardeşi Kevser, geçiş noktasında yeğenin az önce yere dökülen kanını gördüğünde bir İsrailli asker onu “Dikkat et. Kan lekesi kolay çıkmaz” diye sırıtarak uyardı. 

Osmanlı torunu nöbette
Tamamı Filistin’de çekilen dizinin Türkiye bağlantısı, ‘bir Osmanlı torunu’ olan Abdullah. Dizinin tanıtım bilgilerine göre: “Abdullah, Mescid-i Aksa’nın önünde nöbet tutan Iğdırlı Hasan Onbaşı’nın oğludur. Babası, Osmanlı İmparatorluğu Kudüs’ten çekilirken Mescid-i Aksa’nın yağmalanmaması için bırakılan Artçı Bölüğü’ndendir. Abdullahda babası gibi vatanına milletine bağlı bir asker olmuştur. Hâlâ Mescid-i Aksa’nın önünde tıpkı babası gibi dimdik durmaktadır. Etrafındakiler ona deli gibi bakmaktadır. Abdullah bu görüntüsünün ardında, Filistin, Türkiye ve Müslümanlar için istihbarat toplamaktadır.”
Dizi TRT 1’de salı günleri 19.50’de gösteriliyor, tekrarı perşembeleri saat 00.45’te.

TRT aynı diziyle Filistin’den önce Kafkaslar’a el atmıştı
Çağla Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği, Onur Tan’ın yönettiği ‘Ayrılık - Aşkta Ve Savaşta Filistin’, Ortadoğu ve Filistin topraklarında yaşananları konu ediniyor.
Bu aslında ‘Ayrılık’ın ikinci serisi. Geçen yıl çekilen ilk seride, Kafkaslar’a el atılmıştı.
Geçen sezonsa Kafkasya’da yaşananların dramatik yönlerini konu edinen ‘Ayrılık’ dizisi, Ermenistan çekimleri ve oyunculardan Zeynep Tokuş’un İran’daki çekimlerde Tahran sokaklarında çarşaf giyerek yaptığı açıklamalarıyla olay yarattı. Dizinin Özbekistan’da başlayan çekimleri sırasıyla Çeçenistan, Gürcistan ve İran’da sürdü. Ancak yedi ülkede aynı saatte yayımlanacak dizinin ekibine Azerbaycan çekim izni vermedi. Gazetelere yansıyan iddialara göre Azerilerin dizi ekibine “Ya Azerbaycan ya da Ermenistan” diyerek rest çektikleri; yapımcıya “Ermenistan’da çekim yaparsanız, Azerbaycan’da yapmanıza izin vermeyiz” dedi.
İran’daki çekimlerde Zeynep Tokuş çarşaf giydi. Tokuş’un “Çarşafı giymekten hiçbir rahatsızlık duymadım. Şikâyet de etmedim. Demek ki uygunsuz davranmaktansa böyle davranmak daha güzel. Çarşaf kadına ayrı bir duruş ekliyor mu, ekliyor muhakkak ki. Çünkü her günü böyle geçiyor o kadınların” demesi Türkiye’de tartışma yarattı. 

Çeçen komutan ve Gülen ekranda
Yine geçen sezon da Ahmet Özhan’ın oynadığı bilge insan, ‘Hacı’ karakterinin Fettullah Gülen’i işaret ettiği yorumları yapıldı. Başrol oyuncularından Erdal Beşikçioğlu’ysa geçen sezonki ‘Ayrılık’ta 2006’da hayatını kaybeden Çeçen lider Şamil Basayev’i canlandırıyordu. Dizi yedi ülkede gösterildi.
Bu sezon Filistin sorununu konu olan dizinin çekimleri Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Ağlama Duvarı’nın çevresinde gerçekleştirildi. Yeni sezonda geçen sezonun aksine Zeynep Tokuş, Azra Akın, Ahmet Özhan, Erdal Beşikçioğlu gibi ‘flaş’ isimler yerine tiyatro oyuncularının ağırlıklı olması dikkat çekti.
Dizi, ilkinin aksine bu sezon ‘yedi ülkede birden’ gösterilmiyor.  Dizinin ilk sezon tanıtımlarında TRT, dizi için ‘TRT’nin en büyük prodüksiyonlarından biri’ ifadesini kullanmıştı. Ancak Radikal’in dün ulaştığı yapımcı şirket yetkilileri, bu konuda herhangi bir rakam vermek istemedi.
Kafkaslar’dan Filistin’e geçen ‘Ayrılık’ dizisi gelecek sezonlarda da başka ülkelerdeki dramları ekranlara taşımayı planlıyor. 

Yahudi cemaati çok rahatsız
‘Bebek katili’ İsrailli görüntülerinin Türkiye’de devlet kanalında yayımlanması Türk Musevi cemaatinde de rahatsızlık yarattı. Cemaatin basın sözcüsü Deniz Saporta, diziden ‘son derece’ rahatsız olduklarını belirtti. Bir din savaşı yaşandığını varsayan bu yayının devlet eliyle yapılmış olmasına dikka çekti. 
Saporta şunları söyledi:
“Türk Musevi Cemaati olarak, dizideki sahnelerin var olan ‘Yahudi düşmanlığını daha da artıracak nitelikte olduğunu düşünüyoruz. İsrail’deki siyasi çatışma, dizide bir din savaşı gibi gösteriliyor. Diziyi izleyenler rahatlıkla görebilir, bir dizide bazı şeyleri anlatmak için, illa repliklerle sunmaya lüzum yok. Böyle bir dizinin bir devlet kanalında yayımlanmış olması da ayrıca düşündürücü...”