@ismailsaymaz

Yapınızı denetletin

Büyük depremlerin ardından özel yasayla kurulan yapı denetim şirketleri yolsuzluğa çabuk alıştı. Yasanın uygulandığı 19 ildeki 440 şirketten altısı şikâyet sonrası incelemeyle geçen yıl kapatıldı, 15'i hakkında kapatma kararı alındı, 40'ı soruşturuluyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - 17 Ağustos depreminin ardından hizmet vermeye başlayan yapı denetim şirketleri, yolsuzluk batağına düştü: 19 pilot ildeki 440 şirketten altısı geçen yıl kapatıldı. 15'inin kapatılmasına karar verildi. 40 şirket için ise halen soruşturma sürüyor.
Marmara depreminin ardından gündeme gelen 4708 sayılı Yapı Denetim Yasası, 21 Haziran 2001'de yürürlüğe girdi. İstanbul, Yalova, Düzce, Sakarya dahil 19 pilot ilde yapı denetimi Bayındırlık Bakanlığı'ndan 'denetçi belgesi' alan şirketlere kaldı.
Türkiye'de halen 140'tan fazlası İstanbul'da, 440 yapı denetim şirketi faaliyet gösteriyor. Ancak Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı Yapı Denetim Komisyonu Başkanlığı, geçen yıl altı yapı denetim şirketini kapattı. Bu yıl da 10'u İstanbul'da, toplam 15 şirket, kapatıldı. Ve halen 40 şirket hakkında soruşturma işlemi devam ediyor.
Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği (YDKBD) Ankara Şube Başkanı Nevzat Demirsoy'a göre sorun denetçiyle müteahhitlerin muhatap olması: "Türkiye'de veriliyor. Hal böyle olunca denetçi şirketle müteahhit pazarlığa tutuşuyor" dedi. Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı Yapı Denetim Komisyonu Başkanlığı bünyesindeki Teftiş Kurulu'nun eleman sıkıntısı nedeniyle yeterli denetim yapamadığını belirten Demirsoy, şöyle konuştu: "Denetimler ancak mal sahipleri ya da odaların şikâyeti üzerine yapılıyor. Söz konusu şirketler de zaten bu şikâyetler üzerine yapılan denetimler sayesinde kapatıldı. Kapatma dışında yasada öngörülen herhangi bir yaptırım yok. Ancak Başbakanlık'ta bir yasa taslağı var. Taslakta para cezası ve geçici işten uzaklaştırma türünde cezalar var. Fakat henüz taslak halinde."
Demirsoy, denetçi şirket sicillerinin belediyeler tarafından verildiğine dikkat çekerken de, "Sicil işlemlerini inşaat mühendisleri odaları halletmeli. Ayrıca denetçilerimiz odalarda meslek içi eğitimlerden geçmeli" diye konuştu.
10 projeden 9'u sakat!
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe de 2002 yılından 2004'e değin oda tarafından incelenen, denetçi şirket onaylı 200 projeden yüzde 92'sinin uygulanamaz olduğunu açıkladı. Gökçe, 2005'un ilk çeyreğinde kendilerine iletilen 500'e yakın proje iletildiğini anlatarak, "İncelememiz henüz tamamlandı. Ancak bunlar da 'uygulanamaz' sonucu çıkacağını tahmin ediyorum" diye konuştu.
Bu projelerin mal sahiplerinin talebi üzerine ellerine ulaştığını vurgulayan Gökçe, "Mal sahipleri denetçi şirketlere güvenmiyor. Bu yüzden İMO'nun denetiminden geçmesini istiyorlar" dedi.
'İnşaatı görmeyen var'
Gökçe, Türkiye'de yılda ortalama 250 bin ruhsat verildiğini, incelenmesi istenen 500 projenin ise çok küçük bir oran oluşturduğunu ifade etti ve şöyle uyardı: "Halihazırdaki denetçi şirketler bu işe bir rant gözüyle bakıyor. Birçok denetçi şirket, denetlediği inşaatların yerini dahi bilmiyor. Dünyada bu denetimleri yapan kişiler 'sertifikalı mühendis' olarak adlandırılıyor. Hangi mühendisin mesleğini nasıl yaptığı bu mühendislerce denetlenmeli."


    http://www.radikal.com.tr/7489147489140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.