Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!

Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!
Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!
Adana'da gürültü kararı: Müzikli eğlence yerleri kapanacak! Eğer müzik normal ölçümün 7-10 desibel üstünde çıkarsa mekana ceza yazılacak. 10 desibel yaprak hışırtısın çıkardığı gürültüye denk

 
Bünyamin YIL

ADANA - Adana’da Mahalli Çevre Kurulu’nun belirlediği gürültü kriterleri, yaz aylarında düğünlere ev sahipliği yapan açık ve yarı açık eğlence mekanlarında müzikli eğlenceyi imkansız hale getirdi.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre Adana’da gürültüye hassas bölgeleri belirleyen Mahalli Çevre Kurulu, çevreye yayılan gürültü için 7-10 desibel sınırı koydu. Buna göre ekipler önce mekanın normal gürültü ölçümünü yapacak. Daha sonra müzik başladığında yapılacak ölçümde 7-10 desibelin üstünde gürültü çıkarsa mekana ceza yazılacak. Kurul, açık ve yarı açık müzikli eğlence mekanlarına, kapalı hale dönüşmeleri için 4 Haziran’a kadar süre verdi.

GÜRÜLTÜYE HASSAS BÖLGELER
Vali Yardımcısı Fikret Deniz başkanlığında toplanan kurul, 2 ay önce aldığı kararla, Adana’da ’gürültüye hassas’ 10 bölge belirledi. Buna göre, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Hacı Sabancı, 100. Yıl ve Özdemir Sabancı bulvarları ile Merkez Park, Karslı Mahallesi, Çatalan Batı Köprüsü civarı ile Karataş İlçesi’nde Sahil Caddesi, yönetmeliğin uygulanacağı yerler oldu. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, belirlenen yerlerde müzik yayını olmaksızın ölçüm yapıp arka plan gürültü seviyesini belirleyecek, müzikli eğlence esnasındaki ses seviyesinin 7-10 desibeli geçmemesi gerekecek.

Adana İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, kentte ’gürültüye hassas’ bölge olarak belirlenen bölgelerde faaliyet gösteren 8 açık hava eğlence merkezini Mahalli Çevre Kurulu kararları konusunda bilgilendirip, açık mekanların kapalı hale getirilmesi için 4 Haziran’a kadar süre tanıdı.

10 DESİBEL YAPRAK HIŞIRTISI
Müzikli eğlence mekanlarında kullanılan ses sistemlerinde genelde çevreye 100 desibel ses veriliyor. Getirilen 10 desibel sınırı ise ’yaprak hışırtısı’ olarak ifade ediliyor. Eğlence mekanı işletmecileri, Mahalli Çevre Kurulu kararının Adana’da yaz eğlencelerini sona erdireceğini ve işyerlerinin iflasını getireceğini, buralarda çalışan yüzlerce kişinin de işsiz kalacağını dile getirip, tepki gösteriler.

DESİBEL SEVİYELERİ
10 desibel: Yaprak hışırtısı
20 desibel: Kol saatinin sesi
30 desibel: Fısıldamak
40 desibel: Hafif müzik
45 desibel: Aparmandaki sesler
50 desibel: Yağmur
55 desibel: Normal sohbet
60 desibel: Dikiş makinesi, grub sohbeti (stres sınırı)
65 desibel: Yemekhane sesi
70 desibel: TV, bağırmak, çim biçme makinesi
75 desibel: Trafik gürültüsü
80 desibel: Aşırı trafik gürültüsü; elektrikli süpürge
90 desibel: Korna; kamyon; yüksek sesle horlamak
100 desibel: Motosiklet; disko müziği; daire testere; havalı çekiç
110 desibel: Yakından geçen hızlı tren; walkman; rock konser
120 desibel: Yakından geçen uçak sesi; bağırma rekoru
130 desibel: 20 metre uzaklıkta bir siren; yakından geçen jet uçağı (acı sınırı, kulağına zarar olabilir)
140 desibel: Tüfek sesi; roket fırlatma (AB sınırı)
160 desibel: Top patlaması (kulak zarının patlaması olabilir)