Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!

Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!
Yaprak kıpırdarsa ceza yiyecekler!
Adana'da gürültü kararı: Müzikli eğlence yerleri kapanacak! Eğer müzik normal ölçümün 7-10 desibel üstünde çıkarsa mekana ceza yazılacak. 10 desibel yaprak hışırtısın çıkardığı gürültüye denk

 
Bünyamin YIL

ADANA - Adana’da Mahalli Çevre Kurulu’nun belirlediği gürültü kriterleri, yaz aylarında düğünlere ev sahipliği yapan açık ve yarı açık eğlence mekanlarında müzikli eğlenceyi imkansız hale getirdi.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre Adana’da gürültüye hassas bölgeleri belirleyen Mahalli Çevre Kurulu, çevreye yayılan gürültü için 7-10 desibel sınırı koydu. Buna göre ekipler önce mekanın normal gürültü ölçümünü yapacak. Daha sonra müzik başladığında yapılacak ölçümde 7-10 desibelin üstünde gürültü çıkarsa mekana ceza yazılacak. Kurul, açık ve yarı açık müzikli eğlence mekanlarına, kapalı hale dönüşmeleri için 4 Haziran’a kadar süre verdi.

GÜRÜLTÜYE HASSAS BÖLGELER
Vali Yardımcısı Fikret Deniz başkanlığında toplanan kurul, 2 ay önce aldığı kararla, Adana’da ’gürültüye hassas’ 10 bölge belirledi. Buna göre, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Hacı Sabancı, 100. Yıl ve Özdemir Sabancı bulvarları ile Merkez Park, Karslı Mahallesi, Çatalan Batı Köprüsü civarı ile Karataş İlçesi’nde Sahil Caddesi, yönetmeliğin uygulanacağı yerler oldu. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, belirlenen yerlerde müzik yayını olmaksızın ölçüm yapıp arka plan gürültü seviyesini belirleyecek, müzikli eğlence esnasındaki ses seviyesinin 7-10 desibeli geçmemesi gerekecek.

Adana İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, kentte ’gürültüye hassas’ bölge olarak belirlenen bölgelerde faaliyet gösteren 8 açık hava eğlence merkezini Mahalli Çevre Kurulu kararları konusunda bilgilendirip, açık mekanların kapalı hale getirilmesi için 4 Haziran’a kadar süre tanıdı.

10 DESİBEL YAPRAK HIŞIRTISI
Müzikli eğlence mekanlarında kullanılan ses sistemlerinde genelde çevreye 100 desibel ses veriliyor. Getirilen 10 desibel sınırı ise ’yaprak hışırtısı’ olarak ifade ediliyor. Eğlence mekanı işletmecileri, Mahalli Çevre Kurulu kararının Adana’da yaz eğlencelerini sona erdireceğini ve işyerlerinin iflasını getireceğini, buralarda çalışan yüzlerce kişinin de işsiz kalacağını dile getirip, tepki gösteriler.

DESİBEL SEVİYELERİ
10 desibel: Yaprak hışırtısı
20 desibel: Kol saatinin sesi
30 desibel: Fısıldamak
40 desibel: Hafif müzik
45 desibel: Aparmandaki sesler
50 desibel: Yağmur
55 desibel: Normal sohbet
60 desibel: Dikiş makinesi, grub sohbeti (stres sınırı)
65 desibel: Yemekhane sesi
70 desibel: TV, bağırmak, çim biçme makinesi
75 desibel: Trafik gürültüsü
80 desibel: Aşırı trafik gürültüsü; elektrikli süpürge
90 desibel: Korna; kamyon; yüksek sesle horlamak
100 desibel: Motosiklet; disko müziği; daire testere; havalı çekiç
110 desibel: Yakından geçen hızlı tren; walkman; rock konser
120 desibel: Yakından geçen uçak sesi; bağırma rekoru
130 desibel: 20 metre uzaklıkta bir siren; yakından geçen jet uçağı (acı sınırı, kulağına zarar olabilir)
140 desibel: Tüfek sesi; roket fırlatma (AB sınırı)
160 desibel: Top patlaması (kulak zarının patlaması olabilir)


  http://www.radikal.com.tr/1038861103886118

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hükümetin politikası başka yerlere çalışıyor - generalduncan

  Yıllar önce Ronald Reagan'ın İçişleri Bakanı James Watt şu açıklamayı yapmış: "Çevreyi korumamıza gerek yok. Zaten İsa'nın geri dönüşü yaklaştı." Ronald Reagan'ın çevre politikası da farklı değildi. Ona göre ağaçlar çevreyi otomobillerden daha fazla kirletiyordu. Bizim Başbakan ve Çevre Bakanımızın bilinçaltlarındaki düşünceler de bundan farklı değil. Onlar için gürültü yönetmeliği yoz Batı kültüründen etkilenmiş gençleri ıslah etmek için bir araç. Saat 23:00'te Amorphis konserini durdurturken öte yandan günde beş kez bangır bangır bağıran bet sesli müezzinleri bize dinletmelerinin ardında başka neden olmasa gerek. İşletmeciler masum değiller, mekanları dışına ses çıkmaması için önlem almaları lazım. Hükümetin de apaçık antilaik kafa yapısını topluma dayatmak için çevreyi alet etmekten vazgeçmesi şart.

  Süper!! - erkywerky

  Bu şekilde belki Diyanet işleri sonunda bize yıllardır çektirdiği işkencelerin faturasını ödemek zorunda kalır ve etrafta bu desibel sınırını fazlasıyla aşan 100 binlerce gereksiz cami olduğunu göz önünde bulundurursak, büyük ithimalle batar. Ne işe yaradığı mechul zaten...Türkiyede herşey her zaman rüşvetle yürüdüğü ve yakın bir zamanda bunun kesinlikle değişmeyeceği için, zaten yasak olupda hiç bir zaman uygulanmayan kuralları, sanki şimdi herşey değişmişde uygulanacakmış gibi gösteriyor olmaları bence acınılcak bir sahte özgüven gösterisi. İçki yaşı +24 olmuş, ama her zaman +18di, herkes bir düşünsün bakalım 18 yaşından önce ne zaman sigara veya alköl alırken sorun yaşadınız? Yine hatırlamaya çalışın, Taksimde insanların hayatını zehir edern 100lerce eğelence merkezi var, kaç kere şikayet ettinizde müzik kapatıldı? Rüşvet delisi olmuş bir devlet sisteminde bu gibi kuralların tek faydası, bir şey yapıyor gibi gözükmek isteyen hükümetlerin imajı içindir. Kapınıza biri gelirse basın parayı gitsin, zaten onlarda aynen bunu yapıyor ve destekliyor. Aksini idda eden varsa lütfen camdan kafasını çıkarıp bir baksın, doğru olan ne var ülkemizde. AKP'nin ABD'den iyi kaptığı bir tek şey var oda imaj, onu tutturduktan sonra içinin boş olması önemli değil, kimsede sormaz, hele hele kafasını çoktan kapatmış bir çoğunluğa hitab ediyorsanız. O zaman zaten bütün kapılar size açık demektir...

  IGRAMUS MAXIMUS - TuTasTemre

  Latince'de "çifte bilgisiz, hiper cahil" demektir.Ezan evet bed sesli müezzinlerce okunduğu için çekinmez bir hÂl alıyor, inkâr edilemez.Ama "kimse ezan dinlemek istemiyor demokrasi adına yasaklanmalı" demek İGNORAMUS MAXİMUSLUKTUR.İsveç'in %85 hümanist sekülerdir ateizm çok yüksektir oran olarak bu halkta.Ama hiçbir İsveçli çıkıp da "bayrağımızda haç var ateistler rencide oluyor" diye yüzlerce yıllık kültürel birikimlerini YASAKLATMAYA kalkmaz.AH BENİM CİCİ ÜLKEM !!!

  abd bunların önünü açtı - demlicay2011

  ılımlı islamı getirecekler başınada bir mübarek benzeri (zaten var). oldumu sana koca 75 milyonluk yeşilhat. kime karşı rusyaya. niye korkudan. sonuç gücünüz yetmeyecek rusyaya adamlar manyak hemde silah manyağı savaş manyağı bir iki yıl önce 350 subayını denize gömen rusya türkiye ye acıyacak mı zannediyorsunuz. hayır tabiki yeşil hat hikaye. olan yurdumun insanına oluyor maşa gibi her yere sokuluyor. yazık. rusya aşığı değilim tam tersi ama bu abd oyunlarından bıktım usandım artık. insanları değiştirdiler bir avuç ekmek için herşey yaptılar saf köylüleri militan yaptılar herkezi taraftar. kimsenin vicdanı ve fikri hür değil. çünki her tarafı muhtaç hale getirdiler. tarih bu karaları yazacak ve gelecek nesiller okuyacak. köle toplum diye.

  Bir - 577kyah180110_3

  türkübarın terörünü 30 senedir çekiyoruz. Izgara tava kokuları buzdolabı motor gürültüleri havalandırma motor gürültüleri gece tepinme ve müzik gürültüleri. Saat gece 2 den sonra da sabah 5 e kadar bulaşık yıkama gürültüleri. Şakır şukur daaan tencereyi fırlatma sesleri. Bacası tutuşur ortalık leş kokar. Bir de başımızda Kıvırcık vardı. Koca koca kolonlarla böğürürdü. Rahmetli oldu gitti. Çok ah almıştı. Özellikle TÜLİN Hanımdan. Hele sigara yasağı başladığında yazın Ağustosta adamı dışarı çıkardılar kolonlarıyla birlikte. Bir uyandım gece saat 2, evin içinde durmak mümkün değil. Adam resmen böğürüyor. Ali Ekber Çiçeğin sesi halt etmiş. Belediyeye mail. Polise telefon. Kan beynime çıkmıştı. 17000TL ceza yediler tınmadı bile. Aynen devam. Daha dün birini bulmuşlar Tülin abla saçını başını yoluyordu. Bu terörü bitiren, her ne halt yemişse bile benden en az 2 dönem oy kazanacaktır. Dairelerin değeri düştü. Kimse gelip almak istemiyor. Halbuki yat limanı gören eskiden meskun yerlerdi. Bu tür yerlerin ACİLEN LAS VEGAS GİBİ TARLANIN ÇÖLÜN ORTASINDA BİR YERE TAŞINMASI LAZIM. Apartman altında müzikhol kafe gazino dükkan market olmaz. OLMAMALI.

  ... - dogan_23

  Ezan gürültüsü ne olacak? 24 saat islami propaganda dinlemek zorunda mıyız? Eskiden ezan çıplak sesle okunuyordu ve bir saygınlığı vardı, kimse de rahatsız olmuyordu. Ama önce "hoparlör" çıktı, sonra da AKP iktidarıyla hem sesler sonuna kadar açıldı, hem her köşeye cami yapıldı, hem de (o da yetmedi!) elektrik direklerine hoparlör bağlamaya başladılar!... Bir yanda bu kadar gürültü varken, diğer yanda "müzik gürültü oluyor kapatın" denilmesi AKP'nin çelişkilerinden biridir. İçkiyi "sağlık" diyerek yasaklıyorlar, eğlence yerlerini "gürültü" diyerek kapatıyorlar, türbanı "özgürlük" diyerek getiriyorlar. Ama arka plandaki zihniyet, ÇAKTIRMADAN ADIM ADIM ÜLKEYİ ŞERİATA GÖTÜRMEKTİR. Yeterince güçlendiklerinde de, artık "bahaneye" gerek duymamaya başlayacaklar!

  İşin içinden biri olarak... - yasinvur

  Yazlık bir beldemizde işletmeciyim.2 senedir bu kanundan dolayı çok ciddi baskı altındayız.Ayrıca kanun ,10 desibel değil 5 desibel gürültü hakkı veriyor.Doğal ortam sesini 5 desibel geçerseniz cezası 15.000 tl.Görünürde bu bir yasak değil ama uygulama anlamında bu kanun tam anlamıyla bir yasaktır.Bu kanunla bırakın canlı müzik yapmayı,normal müzik yayını bile yapamayacağız.