Yaprak şeker kurbanı

'Kilit Operasyonu' kapsamında tutuklanan ve İstanbul DGM'de
yargılanan 'Captagon Patronu' Mehmet Ali Yaprak Kartal Cezaevi'nde girdiği şeker koması sonucu öldü.

İSTANBUL - 'Kilit Operasyonu' kapsamında tutuklanan ve İstanbul DGM'de
yargılanan 'Captagon Patronu' Mehmet Ali Yaprak Kartal Cezaevi'nde girdiği şeker koması sonucu öldü.
56 yaşındaki Yaprak, Bayrampaşa Cezaevi'nden can güvenliği nedeniyle sevk edildiği Kartal H Tipi Cezaevi'nde önceki gün saat 14.30 sıralarında şeker komasına girdi. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Yaprak, saat 20.30 sıralarında hayatını kaybetti. Mehmet Ali Yaprak'ın cenazesi, Kartal Cumhuriyet Savcılığı'nca Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Hastaneye gelen oğlu Ahmet Yaprak, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ve şeker raporları olmasına rağmen babasına ilgi gösterilmediğini söyledi. Ahmet Yaprak, "Defalarca raporla müracaat ettik. Şeker hastası olduğu
için, diyet yemekleri çıkması gerekiyordu. Kısa süre önce yemek çıkarabildiler, ancak yine hastaneye yatırmadılar. Dün de rahatsızlanmış. Gereken ilgiyi göstermedikleri için Kartal Cezaevi Cumhuriyet Savcısı ve Kartal Cezaevi Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Medyadan inşaata...
1981-1989 yılları arasında 19 ayrı uyuşturucu dosyasında ismi geçen Yaprak,
90'lı yıllarda medya, otomotiv, inşaat şirketleri kurarak dikkat çekti. Yaprak TV' nin eski sahibi Yaprak, 1996'da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış ve altı gün sonra serbest bırakılmıştı. Fidye amaçlı kaçırma Susurluk Raporu'na girdi, ancak Haluk Kırcı dahil dokuz sanık, delil yokluğu ve mağdurun şikâyetçi olmaması nedeniyle beraat etti.
Yaprak, eski avukatı Burhan Veli Torun'un 1997'de öldürülmesi üzerine
'kastı aşan fiilden' 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı. Şartlı Salıverme Yasası'yla tahliye oldu. 2002'de Gebze'de 'Proforma Kimya Sanayi' adlı ilaç fabrikasında 5 milyon adet captagon yakalanınca arananlar listesine girdi. Bir yıl sonra, 22 Haziran 2003'te pasaport için geldiği Gaziantep Emniyeti'nde gözaltına alındı.