Yara sarılmaya çalışılıyor

İşkence olayının ortaya çıkmasından sonra ilk kez dün gruplar halinde anaokullarına gönderilmeye başlanan çocukların...

MALATYA - İşkence olayının ortaya çıkmasından sonra ilk kez dün gruplar halinde anaokullarına gönderilmeye başlanan çocukların, yaşadıkları işkencelerin etkisinden kurtulamadıkları dikkati çekti. Beş kişinin tutuklandığı soruşturmada, serbest bırakılan iki kadının tutuklanması için yapılan itiraz kabul edilmedi.
Malatya Çocuk Yuvası'ndan 6 yaşındaki R.K., H.İ. ve K.Ö., dün Milli Eğitim'e ait Nenehatun Anaokulu'na gönderildi. Diğer çocuklarla şarkılar söyleyip, resim yapan üç çocuğa öğretmenler yakın ilgi gösterdi. R.K., yaptığı Atatürk resmini gösterirken, "Orada neler yaşadın, sana ne yaptılar?" sorusuna, "Vurdular, terlikle de dövdüler. Külotla kaka yedirdiler. Ben kesinlikle oraya dönmek istemiyorum" diye yanıt verdi.
İşkence görüntülerinde banyoda dayak yiyenler arasında bulunan H.İ. de, aynı şeyleri anlattı. Herkes şarkı söylerken, K.Ö.'nün durgun olması ise gözlerden kaçmadı.
İşkence görüntülerinin geçen salı akşamı televizyonda yayımlanmasından sonra başlatılan soruşturmada, aralarında Sosyal Hizmetler İl Müdürü ve Yurt Müdürü'nün de bulunduğu beş görevli açığa alınmış, Ş.S., E.B., N.T., F.İ., M.K. tutuklanmıştı. N.D. ve İ.Y. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Bu iki kadının tutuklanması için bir üst mahkemeye yapılan itiraz ise kabul edilmedi. Ancak yetkililer, "Memurin Muhakematı Kanunu uyarınca, bazı işlemlerin bitirilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin sonucunda görevden el çekirilenler içinden de, tutuklamalar olabilir" diye konuştu.
Malatya Çocuk Yuvası'nda meydana gelen olay üzerine Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, il ve ilçelerdeki kurul üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdı. Başkanlığın açıklamasında, "Kurulların oluşturulacak sivil ağırlıklı komisyonlar aracılığıyla çocuk yuvaları, huzurevleri, sığınma evleri, engellilere yönelik rehabilitasyon merkezleri, hastaneler ve akıl hastalarının tedavi gördükleri mekânlarda bundan sonra olabilecek ihlallerin önlenmesi için söz konusu mekânlara habersiz, etkin ve düzenli ziyaretler gerçekleştirmeleri ve sonuçların aylık raporlar halinde gönderilmesi talimatı verilmiştir" denildi.
Televizyonlara uyarı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ise, görüntülerle ilgili uyarıda bulundu. SHÇEK'in görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili itirazının mahkemece reddedilmesine karşın RTÜK harekete geçti. Teleyevizyonları uyaran RTÜK, haberlerin çocukların izleyebileceği saatlerde yayımlanmaması gerektiğini bildirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7615727615720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.