Yaralı Japon turistin teşhisi, polisi yanılttı

Yaralı Japon turistin teşhisi, polisi yanılttı
Yaralı Japon turistin teşhisi, polisi yanılttı

Nevşehir'deki saldırıda hayatını kaybeden Mai Kuriharac henüz 22 yaşındaydı.

Göreme'de 22 yaşındaki Japon turist Mai Kuriharac'ın bıçaklanarak öldürülmesi, aynı yaştaki arkadaşı Hoshie Teramatsu'nun yaralanması olayının faili olarak gözaltına alınan ilk kişinin 'yanlış teşhis' kurbanı olduğu esas fail yakalanınca ortaya çıktı.

NEVŞEHİR – Nevşehir’in Göreme Beldesi'nde 22 yaşındaki Japon turist Mai Kuriharac'ın bıçaklanarak öldürülmesi, arkadaşı aynı yaştaki Hoshie Teramatsu'nun yaralanması olayının şüphelisi 24 yaşındaki Fatih U.'nun, cinayetin işlendiği saatlerde otomobilinin MOBESE tarafından görüntülenmesi sonucu yakalandığı ortaya çıktı.

Olayın gerçek faili olduğunu itiraf ettiği ileri sürülen Fatih U.'nun ifadesinde "Bıçağı rastgele salladım, biri yere düştü. Birine otomobilde tecavüz ettim" dediği belirtildi.

Japon turistler Mai Kuriharac ve Hoshie Teramatsu'nun geçen salı günü öğle saatlerinde Göreme Beldesi'nin Zemi Vadisi'nde bıçaklı saldırıya uğramasıyla ilgili soruşturmada önemli bir gelişme oldu. Mai Kuriharac’ın öldürülmesi, Hoshie Teramatsu'nın da yaralanması olayının faili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Volkan D. suçlamaları kabul etmedi. Mustafa Volkan D. dün akşam saatlerinde çıkarıldığı Nevşehir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgusunun ardından kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delillerin, halen toplanmakta olması gerekçeleriyle tutuklandı. Oğlunun suçsuz olduğunu söyleyen ve adliye önünde görüntü alan gazetecilere saldıran annesi Emine D. de "Çekmeyin, oğlum suçsuz. Niye çekiyorsunuz?" diye bağırdı.

Japon gazetecilere adliye önünde dayak!


SAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI
Nevşehir Cumhuriyet Savcılığı da şüpheli Mustafa Volkan D.'nin tutuklanmasının ardından, Japon turist Mai Kuriharac'ın 'alet kullanılmak suretiyle öldürülerek cinsel saldırıya maruz bırakıldığını', yaralı Hosise Teramatsu'ya ise 'cinsel saldırıda bulunularak öldürmeye teşebbüs edildiği' açıklamasını yaptı.

Savcılığın yazılı açıklamasında, " Şüpheli M.V.D.'nin Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan sorgusunun ardından kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delillerin, halen toplanmakta olması, şüphelinin kaçma ve delilleri karartma konusunda mahkemede şüphe uyanması ve tutuklanmaya sevk edilen suçların ceza miktarları göz önünde bulundurularak tutuklanmasına karar verilmiştir" denildi.


ŞİMDİ DE 'ASIL FAİL' GÖZALTINDA
Japon turistlere saldırı olayının aydınlatıldığı sanılırken, şok bir gelişme yle 'asıl fail' olduğu iddiasıyla bir kişi daha gözaltına alındı. Ürgüp çarşı merkezinde gece 50 UN 017 plakalı otomobiliyle gezen Fatih U.'yu şüpheli hareketleri nedeniyle polis takibe aldı. Evine girdiği sırada yakalanan Fatih U.'nun, Japon turistlere saldırı olayını kendisinin gerçekleştirdiğini söylediği ileri sürüldü. Polisler, Fatih U.'nun evinde yaptıkları aramada yanmış pasaport ve bazı delillere ulaştı.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorgulanan Fatih U.'nun ifadesinde, "Otomobille orada geziyordum. Bisikletle arabama çarptılar. Tartışmaya başladık. O sırada bıçak çektim ve rastgele salladım. Biri yere düştü, öldüğünü anlamadım. Kanı görünce kendimden geçtim. Birine otomobilde tecavüz ettim. Para ve değerli eşyalarını aldıktan sonra diğerlerini Ortahisar’da boş bir arazide yaktım. Olayla kullandığım bıçağı Kızılırmak'a attım" dediği öğrenildi. 


YARALI TURİSTİN TEŞHİSİ, POLİSİ YANILTTI
Nevşehir'in Göreme Beldesi'nde 22 yaşındaki Japon turist Mai Kuriharac'ın bıçaklanarak öldürülmesi, arkadaşı aynı yaştaki Hoshie Teramatsu'nun yaralanması olayının şüphelisi 24 yaşındaki Fatih U.'nun, cinayetin işlendiği saatlerde otomobilinin MOBESE tarafından görüntülenmesi sonucu yakalandığı ortaya çıktı.

Polis, ilk gün MOBESE kaydındaki kırmızı renkte otomobili ararken, yaralı Hoshie Terematsu, polisin kendisine gösterdiği emniyette suç kaydı olanların şüphelilerin fotoğraflarından Mustafa Volkan D.'yi teşhis etti. Bunun üzerine gözaltına alınan şüpheli Mustafa Volkan D. gözaltına altına alındı ve sorgusundan sonra sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Aramasına devam edilen MOBESE kaydındaki kırmızı renkteki 50 UN 017 plakalı otomobil dün saat 23.00 sıralarında çarşı merkezinde görüntü. Polis otomobili takibe aldı. Sürücü 24 yaşındaki Fatih U.'nun geldiği evinde arama yapan polisler, Japon turistlere ait eşyayı bulunca şüpheli Japon turist kadınlara kendisinin saldırdığını söyledi. Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda turistlere saldırı ve tecavüzü soğukkanlılıkla anlattığı öne sürülen şüpheli Fatih U., adliyeye sevk edildi. Şüpheli Fatih U.'nun bir baraj şantiyesinde iş makinelerinin tamir ve bakımı işince çalıştığı belirtildi.


AVUKAT: AĞLAYARAK 'BENİ KURTAR' DEDİ
Olayın şüphelisi olarak dün tutuklanan Mustafa Volkan D.'nin avukatı Nazmiye Erdoğan, şok gelişme ile ilgili olarak "Çok acı verici bir olay, müvekkilime hemen suçlu yaftası yapıştırıldı. Talebimizi yapacağız. Gerçi savcılıkta şu aşamada serbest kalması yönünde bir talepte bulunabilir" dedi.

Dün savcılık ifadesinden önce görüştüğü müvekkili Mustafa Volkan D.'nin kendisine "Abla ben kesinlikle böyle bir şey yapmadım" kurtarılması için yalvardığını belirten avukat Nazmiye Erdoğan, şunları söyledi:

"Savcılıkta ifadesine girdim, dosyayı bire bir inceledim. Sadece mağdurenin emin olmamakla birlikte bir teşhisi vardı. Onun dışında da dosyaya yansımış pek bir şey yoktu. Olayın şokuyla yapılmış olan bir teşhisin geçerli olamayacağını, yeniden teşhisin yapılmasını talep ettim. Bugün itibariyle de onun olmadığı yönünde bir gelişme olmuş. Bu teşhisin doğru olmadığını ben izah etmeme rağmen olayın Japon turistlere yapılmasından dolayı bir tutuklama olacağını biliyordum. Ama birkaç gün sonra bazı delillerin ortaya çıkmasıyla müvekkilimin serbest kalacağını da biliyordum. Serbest kalması için biz talebimizi yapacağız. Gerçi savcılığın da şu aşamada serbest kalması yönünde bir talebi olabilir. Çok acı verici bir olay. Ben çok üzüldüm. Ama tabi ki neyin olup neyin olmadığını netleşmesini bekledim. Japon halkının başı sağ olsun. Hakikaten Kapadokya'da böyle bir olayın gerçekleşmesi bölge açısından hoş olmadı ama benim müvekkilime hemen suçlu yaftası yapıştırıldı. Bu üzüntü verici bir durum. Böyle olaylarda duygusal davranmamak gerektiğini toplumun da bizim meslektaşlarımız da dahil öğrendiklerini düşünüyorum."KIZILIRMAK'TA BIÇAK ARANDI

Şüpheli Fatih U., ifadesinde cinayette kullandığı bıçağı Kızılırmak Nehri'ne attığını söyledi. Bunun üzerine bir polis ekibi Avanos yakınlarında söylenen yere giderek nehirde bıçak aradı.

Bu arada şüpheli Fatih U.'nun evinde yapılan aramada Japon turistlere ait yanmış pasaport ve diğer eşyanın yanında fotoğraf makineleri de bulundu.


TATBİKAT YAPTIRILDI
Katil zanlısı, 24 yaşındaki Fatih U., Nevşehir Adliyesi'nde iki savcıya verdiği yaklaşık 2,5 saatlik ifadenin ardından jandarma ve polisin geniş güvenlik önlemleri altında Göreme beldesi Zemi Vadisi’ndeki olay yerine götürüldü. Tatbikat sırasında, gazetecilerin bölgeye yaklaşmasına izin verilmedi. Fatih U. tatbikatın ardından yeniden Nevşehir Adliyesi’ne götürüldü.

Bu arada Fatih U., tatbikat için adliyeden çıkarılırken küçük bir kaza da yaşandı. Şüpheliyi görüntülemek isteyen bir Japon gazetecinin ayağı polis aracının altında kaldı. Dün de olayla ilgili ilk tutuklanan Mustafa Volkan D.'nin yakınları, adliye önünde görüntü alan gazetecilere saldırmış, bazı Japon gazeteciler tartaklanmıştı


DHA