'Yaralı Kurt' HADEP'ten sonra İHD'yi bastı

HADEP İstanbul İl ve Şişli İlçe Başkanlığı'nda dün 2 kişiyi yaralayıp kaçan saldırganın dünkü hedefi İHD İstanbul Şubesi'ydi.

HADEP İstanbul İl ve Şişli İlçe Başkanlığı'nda dün 2 kişiyi bıçak ve silahla yaraladıktan sonra kaçan saldırgan, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'ne de aynı yöntemle girdikten sonra yakalandı.
Taksim Çukurluçeşme Sokak Bayman Apartmanı'nda bulunan İHD İstanbul Şubesi'ne gelen ve kendisini dün olduğu gibi 'Zeki Genç' olarak tanıtan saldırgan, silah ve bıçak tehdidiyle içeride bulunan 3'ü kadın 7 görevliyi bir odaya kapatarak girişine içinde bomba olduğunu söylediği bir paket bıraktı.
Daha sonra İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin'in odasına yönelen saldırgan, eski bir gazeteci olan Şaban Dayanan tarafından üzerine atlamak suretiyle etkisiz hale getirildi. Saldırgan, İHD'ye gelen polislerce gözaltına alındı.

HADEP

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) İstanbul İl ve Şişli İlçe merkezlerinde dün 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı protesto etmek amacıyla toplanan grup, güvenlik kuvvetlerinin müdahalesiyle dağıtıldı.
Nişantaşı'ndaki HADEP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak, "Saldırılar barış yürüyüşümüzü engelleyemez" yazılı döviz taşıdı. Burada basın açıklaması yapan HADEP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş, dün yaşanan olayı kınayarak şunları söyledi:
"Partimiz, yürüttüğü demokratikleşme, barış ve özgürlük mücadelesini, hiçbir oyuna gelmeden sağduyu ve kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Dün il ve Şişli ilçe binamızda meydana gelen saldırılar, özellikle bazı sorumsuz siyasilerin son günlerde dile getirdikleri ırkçı söylemlerin etkisiyle gerçekleştirilmiştir."
İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin de, HADEP İl Merkezi önüne gelerek açıklamaya destek verdi.

GERGİNLİK VE MÜDAHALE

Açıklamanın ardından HADEP Şişli İlçe Merkezi'ne yürümek isteyen grup, güvenlik kuvvetlerince 'toplu halde hareket etmemeleri' konusunda uyarıldı.
Bunun üzerine küçük gruplar halinde ilçe merkezine ilk ulaşan topluluktan bazı kişiler, güvenlik kuvvetlerine taş attı.
Güvenlik kuvvetleri de, biber gazı kullanarak, küçük gruplar halinde yürüyüşü sürdüren kişileri dağıttı. Bu sırada 3 kişinin gözaltına alındığı görüldü.
Güvenlik kuvvetlerinin sıktığı biber gazından HADEP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş ile diğer yöneticiler de etkilendi.