Yaralı teröriste 'teslim ol' çağrısı

Van'da yaralı teröristin teslim olması için megafonla çağrı yapılıyor.

Van Valisi Hikmet Tan, İpekyolu Caddesi'ndeki patlamanın meydana geldiği polis kontrol noktasına gelerek Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'tan bilgi aldı.
Saat 01:00 sıralarındaki patlamadan sonra olay yerine gelen Tan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tan, olayla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmadığını, ancak Emniyet Müdürü Kurt'tan gerekli bilgileri alacağını belirtti. Vali Tan, "Konuyla ilgili sadece teröristlerden bir tanesinin kendi bombasının patlamasıyla parçalandığını biliyorum. Diğeri de halen polis kontrol noktasındaki kulübede bekliyor. Güvenlik güçlerimiz çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Ne olup bittiğini ben de anlamaya geldim. Olay gerçekleştiğinden beri konuyu takip ediyoruz. Önemli olan şu anda vatandaşımızın can ve mal güvenliğidir" dedi.

'Bu yoldan geçecektik'
Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programına katılmak üzere bugün Bitlis'e gitmeyi düşündüğünü, ancak patlamadan sonra kendi programını iptal ettiğini ifade ederek şöyle devam etti: "Yaralı terörist canlı ele geçirilirse benim hedef alındığım bombalama olayıyla ilgili geniş kapsamlı bilgilere ulaşılabilecektir. Eğer bu patlama olmasaydı, biz de bu yoldan bu saatlerde geçiyor olacaktık. Acaba bana karşı düzenlenen birinci eylem sonuçlanmadığı için ikinci bir eylem mi gerçekleştirilmek istendi. Bu konuda da bazı tahminlerim var."

Kürtçe çağrı
Bu arada havaalanı kavşağındaki polis kontrol noktasına bomba düzeneği kurmaya çalışırken yaralanan terörist sekiz saattir polis noktasındaki kulübeden dışarı çıkmadı. Yaralı teröristi ikna etmeye çalışan Emniyet Müdürü Kurt ile diğer polisler teröristin teslim olması için Kürtçe anons yapıyor. Teröristi sağ ele geçirmek isteyen, megafonla Kürtçe çağrı yapan güvenlik güçleri, teröristin üzerinde bomba düzeneği olabileceği ihtimaline karşılık müdahale etmiyor.