'Yarasalar gündüzü de karanlık sanır'

AKP'li bir adayın seçim aracına '84 yıllık karanlığa son vereceğiz' yazdırmasına atıfta bulunan CHP lideri Deniz Baykal, AKP'yi 'yarasaya' benzetti. Baykal, "Yarasayı gündüz ortalığa salın her yeri karanlık zanneder. Onun gözü almaz" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

MUĞLA/DENİZLİ/İZMİR - AKP'li bir adayın seçim aracına '84 yıllık karanlığa son vereceğiz' yazdırmasına atıfta bulunan CHP lideri Deniz Baykal, AKP'yi 'yarasaya' benzetti. Baykal, "Yarasayı gündüz ortalığa salın her yeri karanlık zanneder. Onun gözü almaz" dedi.
Seçim gezilerini Muğla ve Denizli'de sürdüren Baykal, Niğde'de AKP adayının seçim otobüsüne '84 yıllık karanlığa son vereceklerini' yazdığını anımsatarak, şöyle konuştu:
"Sene 2004. 84 çıkar; eder 1920. Yani 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu. Anadolu'nun kurtuluşu, Meclis'in açılışı. Bütün bunlar karanlıkmış. Onlar aydınlatacakmış. Anadolu'ya bakıp karanlığı görüyorlar. Onlar Atatürk'ün güneşini, Anadolu'nun aydınlığını görmüyorlar. Bakınca gözleri kamaşmış. Yarasayı gündüz ortalığa salın, her yeri karanlık sanır. Onun gözü almaz. Bunlar, 84 yıllık karanlığı sona erdirecekmişler. O senin kafanın içindeki karanlık. Karanlığı görmek istiyorsan İran'a, Irak'a, Suudi Arabistan'a bak. Karanlığı ellerindeki feri gitmiş ampulle aydınlatacakmış."
Taliban'a atıf
'Kök' tartışmasını da sürdüren Baykal, Başbakan Erdoğan'a şöyle seslendi: "Bu kök lafını ağzına alma. Bu laf senin için uygun değil. Kimseye kök lafını hatırlatma. Herkes zaten kendini güç tutuyor sana kök sormamak için. Şimdi sende kök-mök deyip tahrik etme onları. Senin bulunduğun ortamda bir kök lafı açılsa bence sen hemen ayağa kalk, pencereden dışarı bak, konuyu değiştir. Yoksa o kök lafı dolaşır sana geliverir. Birisi sana 'Senin kökün ne arkadaş. O yanında diz çöküp bağdaş kurduğun Taliban şeyhi senin kökün' deyiverir."
CHP'nin düzenlediği Antalya mitinginde dört AKP'li kadının, üzerinde 'Bizim kökümüz Atatürk' yazan 20 metrelik bir Atatürk posterini binadan indirmeye kalktıklarını da anımsatan Baykal, "Bunlar bir rastlantı mı? Bunların bir anlamı yok mu? Bütün bunları bilinçli vatandaşlarımızın takdirine sunuyorum. Bunu görün" dedi.
CHP meydanı AKP'ye kaptırdı
Baykal, daha sonra, CHP'nin Gündoğdu Meydanı'nda düzenlemek istediği, ancak Karşıyaka Demokrasi Meydanı'na alınan İzmir mitingine katıldı. İzmir'deki Gündoğdu Maydanı'nda miting yapmayı planladıklarını söyleyen ve bunun için DYP'nin kendi hakkını CHP'ye devrettiğini belirten Baykal, AKP'lilerin İl Seçim Kurulu'na müracaat ederek miting yapmalarını engellediğini söyledi.
Baykal, "Şu anda karşı kıyıda AKP de miting yapıyor. Türkiye'de demokrasi ayıpları eskiden yapılırdı, hâlâ da yapılıyor. Eskiden sandık kaçıranlar, oyları saydırmayanlar şimdi ince yöntemler uyguluyor" dedi.