Yarasalar uyandı, DSİ derin uykuda...

Yarasalar uyandı, DSİ derin uykuda...
Yarasalar uyandı, DSİ derin uykuda...

Yarasa rötarına uğrayan Havran Barajı?nda yine tık yok. FOTOĞRAF: AHMET ERTAN / DHA

BALIKESİR - 14 yıllık  Havran Barajı’nda hâlâ su tutulamaması Balıkesirli üreticileri kızdırdı. “Yarasalar kış uykusundan uyansın, su tutulacak” diyen yetkililerse sessiz.
Balıkesir’in Havran, Burhaniye ve Edremit ovalarında 3 bin 600 hektar alanda sulu tarım yapılmasını sağlayacağı belirtilen barajın inşaatı 1995’te başladı. Baraj bitti, 2008 Ekim’de su tutulmaya başlanacağı açıklandı. Ancak DSİ 25’inci Bölge Müdürü Şahin Durukan, “Baraj sahasındaki mağarada 20 bin yarasa, kış uykusunda. Su altında kalmamaları için su tutmayı altı ay erteledik” dedi. Ardından yersiz yurtsuz kalacak yarasalar için 350 metre genişliğinde suni bir mağara yaptırdıklarını, yarasaların burayı benimsemesi için tabana yarasa gübresi serileceğini, su tutma işleminin nisana ertelendiğini açıkladı.
Baraj, 29 Mart yerel seçimleri sırasında da gündemdeydi. AKP Balıkesir Milletvekili İsmail Özgün, “Yarasalar uyanınca, 25 Nisan’da burada su tutulması için buluşacağız” dedi; AKP’li Hasan Lofçalıoğlu için oy istedi. Lofçalıoğlu seçildi, nisan geldi geçti, barajda yine su tutulamadı.  Lofçalıoğlu DSİ’nin işi ağırdan aldığını savundu, Havran Ziraat Odası Başkanı Emin Ersoy, “Çiftçinin 40 yıllık rüyası gerçekleştirilsin” dedi. (dha)