'Yaratılış' bilmecesi

Zonguldak iyi örnek
Adnan Hocacıların evrim karşıtı 'Yaratılış Atlası'nın Fransa'da derhal zararlı ilan edilerek okul ve kütüphanelerde yasaklanmasına benzer bir karar Zonguldak'ta alındı. Milli Eğitim Müdürlüğü, kitap Çaycuma'da dağıtılınca, "Demirbaş sayılamaz ve kütüphanelere alınamaz" dedi.
'Dışarıdan temin'
Eğitim Sen, bakanlığın kitabın dağıtımına sessiz kaldığını öne sürdü. CHP'li Mustafa Gazalcı da kitabın halen okullara dağıtıldığını öne sürdü. Bakanlık yetkilileri şöyle diyor: Derste okutulamaz. Öğrenciler dışarıdan temin etmiş olabilir.

ZONGULDAK/ANKARA - Fransa'yı ayağa kaldıran 'Yaratılış Atlası' Türkiye'deki okullarda cirit atmaya devam ediyor. Son olarak Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bazı okul müdürlerine, biyoloji öğretmenlerine ve liselere, kargoyla Adnan Oktar'ın Harun Yahya adıyla yazdığı 'Yaratılış Atlası' ve CD'sinin yollandığı ortaya çıktı.
Eğitim-Sen'in talebi üzerine inceleme başlatan Çaycuma Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü'nü uyardı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okullara bir yazı göndererek, "Kitabın Milli Eğitim onaylı olmadığını, bu nedenle okul demirbaşına kaydedilmemesini, okul kütüphanelerinde de konulmamasını" istedi. Eğitim-Sen'in Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol'sa tepkili: "Milli Eğitim Bakanlığı sessiz kalmak yerine, bilim dışı bu kitabın okullarımıza gönderilmesinin önüne geçmek için bir an önce tedbir almalıdır."
Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü'nün müdahalesiyle okul kütüphanesine girmesi engellenen kitap, geçtiğimiz günlerde de Fransa'yı karıştırmıştı. Ülkedeki okullara ve üniversitelere 10 gün içinde Türkiye ve Almanya'dan 'binlerce' Yaratılış Atlası postalandı. Fransız Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, okullara yağdırılan 768 sayfalık 'devasa' kitap ve içeriği nedeniyle şaşkına dönen rektörlerin bakanlığı uyardığını söyledi. Bakanlık derhal uyarı yayımlayarak kitabın öğrencilere dağıtılmasını ve kütüphanelere girmesini önledi. Uluslararası haber ajansı Reuters, evrim teorisini bazı fosil görüntüleriyle çürütmeye soyunan kitapta, 'Darwinizm, Nazizm ve uluslararası terörizmin esin kaynağıdır' görüşünün işlendiğini vurguladı.
Fransız Le Figaro gazetesiyse sordu: "Şimdi ortaya çıkması gereken şey, Harun Yahya'nın arkasında kimin gizlendiği, özellikle bu çok pahalı kitabın basılması, kitlesel ve bedava dağıtımının kimin tarafından finanse edildiği."
Gazalcı: Propagandaya izin
CHP Denizli Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Gazalcı, Fransız basınını arkasındaki ekonomik güç nedir diye meraklandıran kitabın Türkiye'de rahatça dağıtıldığını iddia etti. Konuyla ilgili TBMM'ye bir önerge verdiğini belirten Gazalcı, Adnan Hoca'nın kitaplarının Türkipe'deki okullara bolca dağıtıldığı yolunda duyumlar aldığını, başka progapanga kitapları ve broşürlerinin de okullara rahatça girdiğini savundu.
'Öğrenci kendisi okuyordur'
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkikileri de Radikal'in konuyla ilgili sorusu üzerine okullarda Adnan Hoca kitaplarının varlığı konusunda muğlak ifadeler kullandı. Yetkililer, okullarda ne tür kitapların okutulacağını öğretmenlerin ve okul yönetiminin belirlediğini, bunun da bakanlık kontrolünde gerçekleştiğini belirtirken, "Adnan Hoca'ya ait 'Yaratılış Atlası' ya da diğer kitaplar bu belirlemenin dışındadır" dedi. Bakanlık yetkilileri, "Şu anda okullar tatil. Öğrenci, okul içinde ya da ders sırasında Adnan Hoca'nın kitaplarını okumuyor. Okuyorsa o kitabı dışarıdan temin etmiştir" bilgisini aktardı. (Radikal, aa, afp, Reuters)