'Yaratılış' seyahatte!

Altı kiloya yakın
'Adnan Hoca' lakaplı Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Adnan Oktar'ın, Harun Yahya adıyla yazdığı 'Yaratılış Atlası' okullarda cirit atmaya devam ediyor. Evrim teorisini çürüttüğünü öne süren 750 sayfalık ve yaklaşık altı kilo ağırlığındaki lüks kitap, Balıkesir'de öğretmenlere gönderiliyor.
Hediyesi bedava
Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Aslan, bilim dışı kitap için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtip, eğitimcilere, "Kitabı kabul etmeyin" çağrısı yaptı. Baskı maliyeti 33.5 YTL tutan ve bedava dağıtılan kitabın baskı ve posta masraflarını kimin karşıladığı bilinmiyor.

BALIKESİR - Adnan Hoca olarak tanınan Adnan Oktar'ın, Harun Yahya takma adıyla yazdığı 'Yaratılış Atlası' okullara bedava dağıtılmaya devam ediyor. Darwin'in evrim teorisini çürütme amaçlı 770 sayfalık lüks baskı kitap kargo yoluyla Balıkesir'de çok sayıda öğretmene gönderildi. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Aslan, evrim teorisinin aldatmaca olduğunu savunan atlas için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı, eğitimcilere, "Kitabı kabul etmeyin" çağrısı yaptı.
Matbaalara göre 57-82 ebatlarındaki 3 bin atlasın kuşekâğıt masrafı 31 bin YTL, basılmasıysa 41 bin YTL. Kapak maliyeti atlas başına 9.5 YTL. Yani bir kitabın basımdan çıkış fiyatı 33.5 YTL. Harun Yahya'nın kitaplarının satıldığı sitede sadece birinci cilt için istenen fiyat 99 YTL. Atlas sadece Türkiye'de değil Fransa, Almanya ve Hollanda'da da okullara bedava gönderildi. Oktar'ın, basım ve dağıtımı milyon YTL'yi bulan kitapların kaynağını nereden sağladığıysa hâlâ sır.
Sergiler açılıyor
Oktar'ın kurduğu Bilim Araştırma Vakfı da 'yaratılış' öğretisini anlatan fosil sergisini aralarında lokanta ve marketlerinde bulunduğu birçok yerde açıldı. Bu sergileri belediyelerle, valilikler de destekledi. Radikal'de 19 Mart 2006'da 'Okullarda vali onaylı Adnan Hoca dersleri' başlığıyla yayımlanan haber bunun örneklerinden birini verdi: İstanbul Valiliği, Adnan Hoca'yla birlikte yargılanan Turgut Aksu'nun liselerde konferans verme talebini hemen onaylandı. Aksu da çocuklara 'yaratılış' inancını anlattı.
Fosil sergisiyse son bir yıl içinde Ankara'da Kızılay Metrosu'nda İstanbul'daysa Halkalı, Şişli, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Fatih, Beyoğlu belediyelerine ait yerlerde kendine yer buldu. Hatta Beylikdüzü'ndeki sergiye iki ilköğretim okulunda öğrenciler getirildi, onlara evrim karşıtı bilgiler verildi, 'yaratılış'ı savunan kitaplar dağıtıldı.
Adnan Hoca'ya destek verenler arasında milletvekilleri de var. Yaratılış Atlası'nı TBMM'de dağıtan Ahmet Uzer, kendisini şöyle savunmuştu: "Meclis çatısı altında karpuz ya da sarmısak dağıtmadık, kitap hediye ettik."
Avrupa'da da dağıtılıyor
Adnan Hoca'nın faaliyetleri Türkiye'yle de sınırlı değil. Fransa, Almanya ve Hollanda'da bedava dağıtılan atlası hâlâ tartışma konusu. Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, hemen hemen bütün okullara gönderilen kitabın öğrencilere dağıtılmamasını istedi. Hollandalı öğretim üyeleriyse "Darwin'in evrim teorisinin sürekli hedef alınması masum bir çaba değil. Marx, Freud ve Darwin sürekli İslam'ın en büyük düşmanları olarak tanıtılıyorlar" açıklamasını yaptı.
Suç duyurusu yapılacak
Avrupa'da ve Türkiye'nin değişik illerinde pek çok lisede felsefe ve biyoloji öğretmenlerine gönderilen bu atlas Balıkesir'e de ulaştı. Yaratılış Atlası'nı inceleyen ve bilimsellikten uzak olduğunu söyleyen öğretmenler, durumu Eğitim-Sen'e iletti. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Aslan, atlasın amacının zihinleri bulandırmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"770 sayfalık, 5 kilogram 860 gram ağırlığındaki kitabı incelemeye aldık. Eğitim programlarında değişikliğe gidilmesinin gündeme geldiği günlerde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Okullarda hem evrim, hem yaratılış kuramı öğretilsin' önerisini getirmişti. Adnan Oktar'ın Yaratılış Atlası safsatası böyle mi okullara sokulmak isteniyor? Birinci cildi dağıtılan ve yedi cilt olacağı söylenen, yüksek maliyetli, lüks kuşe kağıda basılı atlasın basım ve kargodan doğan dağıtım masrafları nasıl karşılanıyor? Finansmanı kimler tarafından ve nasıl sağlanıyor? Bilim emekçilerine sesleniyorum. Ücretsiz gönderilen bu kitabı kabul etmeyin. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağız." (Radikal, dha)