'Yaratılış teorisi' burada bir yerde!

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, yeni ilköğretim müfredatının 'evrim teorisi yerine yaratılış teorisini getirdiğini' öne sürdü.

ANKARA - Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, yeni ilköğretim müfredatının 'evrim teorisi yerine yaratılış teorisini getirdiğini' öne sürdü. Ancak yaratılış teorisinin müfredatın neresinde ve nasıl anlatıldığı 'muğlak' kaldı.
Dinçer, dün düzenlediği basın toplantısında gelecek yıl tüm okullarda okutulacak müfredatla ilgili olarak pilot okullarda 'belirgin sorunlar' yaşandığını söyledi. Eğitim-Sen'in tüm derslere ilişkin müfredat incelemesinin ardından bir rapor hazırlayacağını söyleyen Dinçer, "Yeni müfredat evrim teorisi yerine yaratılış teorisini getiriyor. Bu reform, Newton eleştirisi üzerinden Kuantum felsefesi temelinde kurulmuştur. Müfredatın neoliberal birey modelini esas alan, bireyci değerleri öne çıkaran yönleri de var" dedi.
Sosyal Bilgiler dersindeki 'kazanımlar' bölümünde öğrencilere 'milli ve manevi değerler' kazandırılacağına dair ibareler bulunduğunu, bunun da yaratılış teorisine çıkacağını öne süren Dinçer, 'somut örnek' vermesi istenince "Bu konuda şu anda felsefe tartışması yapıyoruz" dedi.
Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk ise konuyla ilgili yoneltilen soruyu, "Böyle bir amaç yok... İlkokul müfredatının neresinde, hangi derste böyle evrim teorisi yerine yaratılış teorisi anlatılıyormuş" diye yanıtladı.


    http://www.radikal.com.tr/7404707404700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.