Yarbay Dönmez 'polisin komplosu' dedi ama..

Sapanca ve Zir Vadisi'nde bulunan cephanelerle ilgili yargılanan Dönmez, 'Polisin komplosu' dedi. Ancak kroki onun el ürünü çıkmıştıMESUT HASAN BENLİ 

ANKARA - Yarbay Mustafa Dönmez’in Ergenekon soruşturması kapsamında, Ankara’daki evinde çıkan kroki doğrultusunda Zir Vadisi’nde yapılan kazılarda ve Sapanca’daki evinde çıkan silah ve askeri mühimmatla ilgili olarak ‘Askeri eşyayı gizlemek’ suçlamasıyla yargılanmasına başlandı. Dönmez, kroki ile bulunan askeri mühimmatın kendisine ait olmadığını, ‘silahları polisin koyduğunu’ iddia etse de krokideki yazılar kendi elinin ürünü çıktı.
Yarbay Dönmez’in Ankara’daki evinde çıkan kroki doğrultusunda Zir Vadisi’nde ve Yarbay’ın Sapanca’daki yazlık evinde aramalar yapılmış, Sapanca’da 22 el bombası 10 tabanca bir adet G3 piyade tüfeği ve çok sayıda mermi, Zir Vadisi’nde ise 2 el bombası, 28 el bombası gövdesi, 12 tüfek bombası, 800 G-3 mermisi ve 12 bubi tuzağı bulunmuştu. Askeri Savcılığa teslim olan Dönmez Mamak Askeri Cezaevi’ne konulmuştu. Genelkurmay Askeri Savcılığı, Dönmez hakkında ‘Askeri malzemeyi gizlemek’ suçlamasıyla dava açmıştı.

‘Amirine hakaret’ten sabıkalı
Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde dün yapılan ilk duruşmaya Dönmez ve avukatı katıldı. Askeri Hâkim Cemil Çelik’in sorusu, Yarbay Dönmez’in, ‘Fethullahçı olduğunu iddia ettiği amirine hakaret etmek’ten sabıkası bulunduğunu ortaya çıkardı. İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Dönmez “Bir komployla karşı karşıyayım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Aramalara polis katılmıştır. Polis her şeyi koyabilir. Evim evrak dolu. Evimde bana ait 21 tane ajanda var bunlarda beş-altı tanesi alındı. Ajandanın birinde iki tane A4 kâğıdı bulunuyor. Bulunduğu söylenen kroki tutanağa geçilmedi. Altı gün sonra bu krokiden hareketle Zir Vadisi’nde akşam saatinde kazılar yapıldı. Kendi koydukları mühimmat olduğu çok açık” dedi.
Ajandada bulunan A4 kâğıtlarda Başbakan’a suikast planları olduğu söylendiğini belirten Dönmez, “Ajanda polisin elindeyse başına bir iş gelmesinden endişeleniyorum. Bu konuda tedbir alınsın” dedi.

Krokiyi polis hazırladı
Dönmez, ajandasında bulunan kroki ile ilgili Jandarma ve polisin yaptığı kriminal incelemeyi kabul etmeyerek , “O yazı benim değil fotokopileri de benim değil. Ancak benzetilmeye çalışılıyor. Polis, benim olayımda iz bıraktı. Kroki iyi incelenirse komplo ortaya çıkacak. Teknik raporlar incelenirse kimin koyduğu anlaşılacak” dedi.
Eski Özel Harâket Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’de yakalanan kroki ile kendisine ait olduğu öne sürülen kroki arasında benzerlikler bulunduğunu savunan Dönmez, “Bu benzerlik araştırılsın” dedi.
Ele geçen silah ve mühimmatın MİT’in, Emniyet’in olduğunu öne süren Dönmez, “O malzemeler özel işlerde kullanılan malzemelerdir. MİT’in, Emniyet’in, özel kuvvetlerin kullandıkları malzemelerdir. Polis (Zir Vadisi’ne) ben yakalandıktan iki gün sonra gömdü. Gıcır gıcır silahlardı gömen daha sonra kullanacaksa suyun içine mi koyar. Her şeyin planlı olduğu anlaşılıyor. Bu bir operasyon, kroki bu işin düğüm noktası” dedi. Zir Vadisi’nde savcı gelmeden kazı işlemlerine başladığını savunan Dönmez “Lojman aramaları da CMK’ya aykırı yapıldı. Polis askeri bölgede arama yapamaz” diye konuştu.
Sapanca’daki eve üç aydır gitmediğini söyleyen Dönmez, site bekçisi Salih Külünk’te anahtar bulunduğunu ve silah gömülmesinden haberdar olabileceğini söyledi.

Dönmez’in ‘Kürtçü’ ısrarı
Dönmez, Sapanca’da komşusu olan AKP’li İhsan Arslan’ın kendisine hakaret ettiğini öne sürerek, “İhsan Arslan’ın da evinin aranmasını istiyorum. Kürtçüdür kendisi, beni tehdit etti” dedi. Mahkeme başkanı Kürtçü ifadesi yerine Kürt kökenli ifadesini kullanmasına Dönmez karşı çıktı.
Dönmez’in avukatı Mehmet Aytekin de kroki ile Emniyet ve Jandarma’nın raporları arasında çelişkiler bulunduğunu ve bu çelişkilerin giderilmesi için krokinin Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan kroki üzerinde parmak izinin Dönmez’e ait olup olmadığı yönündeki talebe yanıt verilmesini istedi. Mahkeme bu talepleri reddetti.
Mahkeme pazartesi günü yapılacak duruşmada Astsubay Zeynep Kosovalı, askerler Nedim Kılıç, Alp Kaya, İlhami Güler’in hazır edilmesine karar verdi.
Yarbay Dönmez hakkında hazırlanan iddianamede ele geçirilen el bombalarının Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer aldığı, ancak bazı askeri birliklerin lağvedilmesi nedeniyle el bombalarının hangi birlikten çıktığının tespitinin yapılamadığı belirtildi. Şüpheli Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde bulunan ajandadaki el yazması ve silah adresini gösteren krokinin, Jandarma ve Emniyet tarafından ayrı ayrı yapılan kriminal incelemesi sonucu Mustafa Dönmez’in el ürünü olduğu tespit edilmişti.