Yarbay Sönmez Ergenekon savcısına da konuşmadı

Yarbay Sönmez Ergenekon savcısına da konuşmadı
Yarbay Sönmez Ergenekon savcısına da konuşmadı

Askeri mahkeme tarafından tutuklanan Yarbay Dönmez Ergenekon davasının da tutuklu sanığı oldu. FOTOĞRAF:HANİFE SEVİNÇ / AA

Ergenekon'un 11. dalgasında Sapanca ve Zir Vadisi'nde cephane sakladığı belirlenen Yarbay Dönmez polis ve savcılıkta susma hakkını kullandı

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında Sapanca’daki evinde ve bilgasayarından çıkan krokiyle Ankara’daki Zir Vadisi’nde patlayıcı ve mühimmat ele geçirilen ve bu silahlar nedeniyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nce tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez, ‘Ergenekon’ soruşturması kapsamında da tutuklandı. Savcılıkta ve mahkemede ‘susma hakkını’ kullanan Dönmez’in tutuklanma gerekçeleri ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak ve ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet etmek’.
Ergenekon’un ocak ayında yapılan 11. dalga operasyonunda yarbay Dönmez’in Sapanca’daki evinde 22 adet el bombası, bir adet Mısır yapımı makineli tüfek, iki adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, sekiz adet Kalaşnikof şarjörü ele geçirilmişti.  Dönmez ortadan kaybolurken Genelkurmay Başkanlığı tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde hakkında, askeri yargı görev alanı kapsamında soruşturma emri verilmişti. 12 Ocak’ta Ankara Merkez Komutanlığı’na teslim olan Dönmez Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından ‘kendisine emanet edilen erzakı çalmak’tan tutuklanmıştı. 
Bu suçtan Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dönmez dün Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta susma hakkını kulanan Dönmez daha sonra ‘Ergenekon’ savcılarından Ercan Şafak tarafından ‘silahlı terör örgütüne üye olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirmek, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması’ suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.
Burada da hakkındaki suçlamalara karşılık ‘susma hakkını’ kullanan Dönmez, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlarından tutuklandı. Dönmez, bu işlemin ardından Hasdal Askeri Cezaevi’ne geri götürüldü. (Radikal)