Yarbaydan ikinci cephanelik

Evinde daha önce el bombaları ve silahlar ele geçirilen Yarbay Mustafa Dönmez dün teslim olduktan sonra Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde arama yapıldı. 30 el bombası, dokuz sis bombası ve yüzlerce mermi bulundu. Zir Vadisi'ndeki kazı sabah saatlerinde yeniden başladıTOLGA AKINER

ANKARA - Ergenekon operasyonunun 10. dalgasında, Susurlukçu İbrahim Şahin’de bulunan kroki yardımıyla Gölbaşı’nda ulaşılan cephanelikten sonra, dün de, aynı dalganın firari sanığıyken teslim olan Yarbay Mustafa Dönmez’in cephaneliği ortaya çıktı. Operasyonun ilk gününde Sakarya’daki evinde silah ve mühimmat bulunan ancak yakalanamayan Dönmez dün Mamak cezaevine konulurken, bilgisayarındaki kroki yardımıyla Sincan Yenikent’teki tarihi Zir Vadisi’nde yapılan kazıda, çok sayıda el bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800’den fazla G-3 mermisi ile dokuz sis bombası ele geçirildi.
Susurlukçu İbrahim Şahin’in evindeki krokiler doğrultusunda polis Gölbaşı, Atatürk Orman Çiftliği ve Söğütözü piknik alanında kazı yapmış, sadece Gölbaşı’nda iki lav silahı, el bombası, işaret fişekleri ile patlaycı maddeler bulunmuştu.

Evinde de bombalar çıktı
Perşembe günü Sapanca’daki dağ evinde silahlar bulunması üzerine ‘firar eden’ Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez, dün askeri yetkililere teslim oldu. Dönmez, İstanbul’a gönderilmek üzere Mamak Askeri Cezaevi’ne konuldu.
Hakkında yakalama emri çıkarılan Yarbay Dönmez’in Sakarya’daki evinde 22 adet el bombası, sekiz adet tabanca ve üç adet Kalaşnikof ile 8 bin 300 adet mermi bulunmuştu. Dönmez’in Ergenekon’un tutuklu sanıklarından Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi İstihbarat ve Psikolojik Savaş Uzmanı Emin Gürses’in öğrencisi olduğu ortaya çıkmış, telefonla sık sık görüştükleri belirlenmişti.
Yarbay Dönmez’in dün teslim olduğu saatlerde Sapanca’daki evindeki bilgisayarda ele geçirilen krokiden yola çıkan polis, Sincan Yenikent’te tarihi Zir Vadisi’nde eski bir evin ve tarihi Ermeni mezarlığının yanındaki kuyu ve etrafını iş makineleriyle kazmaya başladı.
Yarbay Dönmez’in evinin yakınında bulunan tarihi evin bahçesindeki mezarlık ve kuyuda topraktan bazı çuvallar çıkarıldı. Atıl durumdaki evin 15 metre uzağında spot ışıklarla aydınlatılarak insan gücü ile yapılan kazıda altı bomba uzmanı görev alırken, ortaya çıkarılan çuvalların içinde elle muayene yapan polis, silah ve mühimmat olduğunu gördü.

Savcı beklendi
Savcının gelmesinden sonra açılan çuvallarda, 30 el bombası, dokuz sis bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800’den fazla G-3 piyade silahı mermisi ile dokuz sis bombası ele geçirildi. El bombalarının bir kutu içerisindeki yumurta kartonuna dizili olduğu görüldü. Diğer mühimmatlar da ambalajlar içerisindeydi.
Polis, yaklaşık dört saat kazı ve arama çalışması yaptı. Saat 20.30’da alana alınan TRT canlı yayın yaptı.
Aynı bölgede bir noktada daha kazıya başlandı. Kazı çalışması bugün devam edecek.
Tarihi evin sahibi Mehmet Kocaman, sit alanı içerisindeki evin ve arazinin kendilerine dedelerinden kaldığını belirtti. Şaşkınlık yaşayan Kocaman, “40 yıldır kullanılmayan bir yer. Sadece 15 yıl öncesine kadar biz orada hayvanlarımızı beslerdik. Sit alanı ilan edildiği için ne yıkabiliyoruz, ne yapabiliyoruz. Atıl durumda duruyor” dedi.
Ergenekon soruşturmasının ‘Karargâhevleri’ boyutuyla ilgili daha önce de iki albay tutuklanmıştı. ‘Karargâhevleri’, MİT’in 2005 yılında Hava Kuvvetleri’nde illegal bir yapılanmayı deşifre etmesiyle ortaya çıktı. Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Kurmay Albay Cengiz Köylü, MİT’in 2005’te Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği ‘Karargâh Evleri’ raporunda ‘askeri sanat sorumlusu’ olarak bildirilmesine rağmen hakkında bir işlem yapılmadı. Genelkurmay, ancak üç yıl sonra, elindeki gizli MİT raporu geçen yıl basılan İP Genel Merkezi’nde bulununca harekete geçti ve 31 Mayıs 2008’de soruşturma başlattı. Ergenekon soruşturması nedeniyle gözaltına alınan ve serbest bırakılan emekli Orgeneraller Tuncer Kılınç ve Kemal Yavuz’un da ‘Karargâhevleri’ndeki toplantılara başkanlık ettiği iddia edildi. 

ZİR VADİSİ’NDE KAZIYA YENİDEN BAŞLANDI

"Ergenekon" soruşturması kapsamında yapılan arama kazılarında çok sayıda mühimmatın bulunduğu Yenikent’teki Zir Vadisi’ndeki ikinci kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Yenikent jandarma ekipleri, kazı yapılacak yeri emniyet şeridiyle çevirdi ve çevrede güvenlik önlemi aldı. Bomba imha uzmanı polislerin de görev aldığı kazılar, saat 10.00 itibarıyla başlatıldı.
Kazı çalışması yapılacak yerin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanlığında görevli Yarbay Mustafa Dönmez’in ajandasındaki krokiden belirlendiği öğrenildi.
İş makineleriyle yapılan kazının gerçekleştirildiği alana giden yolda önlem alan jandarma trafik ekipleri, basın mensuplarının bölgeye girmesine izin vermiyor. Kazı alanında Anadolu Ajansı ve TRT’nin çekim yapmasına izin veriliyor.
Zir Vadisi’ndeki Ermeni mezarlığı yakınındaki bir alanda yapılan kazı çalışmasında, bir çukur içerisinde 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800’den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi bulunmuştu. 

TESTİ ENGELİ AŞILDI

Yenikent’teki boş arazideki kazılarda bir testi bulunması üzerine durdurulan ve daha sonra kazma kürekle devam eden çalışmalarla ilgili olarak, bölgenin sit alanı olması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’nca Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin istendi.
Anıtlar Yüksek Kurulu, önceden bilgi vermek kaydıyla Ankara genelindeki sit alanlarında soruşturma kapsamında kazı çalışması yapılabileceğine dair 9 Ocak 2009 tarihli kararını, cevaben yetkililere gönderdi. Kararın ardından, iş makineleri de kazı çalışmalarında kullanılmaya başlandı.


(Radikal)