Yardım değil kalıcı konut istiyoruz

Yardım değil kalıcı konut istiyoruz
Yardım değil kalıcı konut istiyoruz
Van'da depremzedelerin konteynir kentteki dramı sürüyor. Belediye başkanının "Kira yardımı istemiyorlar" twit'lerine "Kalıcı konut istiyoruz" yanıtı geldi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Konteynir kentlerde elektriksiz ve susuz yaşamaya devam eden depremzedeler, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın “Kira yardımını kabul etmiyorlar” açıklamasına cevap verdi: “İlk günden beri talebimiz geçici yardım değil kalıcı konut.”
Van’da Kayaçelebi konteynir kentinin geçen hafta su ve kanalizasyonunun kesilerek boşaltılmasının yankıları sürerken Van Belediye Başkanı Bekir Kaya Twitter’da açıklama yapıp depremzedelere kira yardımı teklif ettiklerini, fakat depremzedelerin bu tekliflerini kabul etmediklerini belirtti. 116 gündür açlık grevinin devam ettiği Anadolu konteynir kentinin sözcüsü Ali Ahi ise Kaya’nın açıklamalarına şu karşılığı verdi:
“Talebimiz, başından beri ödeyebileceğimiz koşullarda kalıcı konut oldu. Belediye başkanının kira yardımını kabul etmedik, valiliğin bir yıllık kira yardımını kabul etmemiştik. Kira yardımı sorunlarımızı halletmeyeceği için buradayız, bizim için değişen bir şey yok. 108 gündür elektrikler kesik. Hava giderek soğuyor, üç gündür kar yağıyor, sular donuyor, düzgün akmıyor. Anadolu konteynir kentinde 50 aileyiz, 90’a yakın çocuklayız. Tahirpaşa’da da 30 aile var. Kalıcı konut sözü verilirse tabii ki kiraya çıkarız, soğukta bekleme taraftarı değiliz. Bize valilikten gönderdikleri tebligatta ise ayın 20’sine kadar kira yardımını kabul etmezsek teklifin geri çekileceğine dair tehditvari bir açıklama var.”
Belediye Başkanı, açıklamasında bazı STK’larla birlikte çalışma yürüttüğünü belirtmişti. VAKAD, İHD, Mazlum-Der, KESK, TMMOB gibi örgütler ve BDP , EMEK Partisi ve DTK temsilcisinden oluşan komisyonun toplantılarına Gündem-Çocuk derneği adına katılan sosyal hizmet uzmanı Senar Ataman, “Hâlâ üç konteynir kentte yaklaşık 100 aile, kalıcı çözüm talebiyle konteynirde barınmaya devam ediyor. Bazıları düşük taksit ödeyerek TOKİ konutlarına yerleşebilecek durumda, bir kısmının ise gerçekten hiçbir ödeme gücü yok. Kira yardımını kabul edip çıkarlarsa kendilerini kısa sürede yine sokakta bulacaklarından korkuyorlar. Gereken, bir an önce elektriklerin verilmesi, sosyal yaşam alanlarının oluşturulması, eğitim göremeyen çocukların desteklenmesi, insanlara psikososyal destek sunulmasıdır” diye konuştu.
Ataman, konteynir kentlerin talebinin karşılanması durumunda Van’da hâlâ konut beklediği valilik tarafından daha önce belirtilen 14 bin kişinin görünür olacağını, sorunun bu yüzden çözümsüz bırakıldığını belirterek “Asıl rahatsızlık konteynirlerdekilerin daha büyük sorunları görünür yapmaları” dedi. 

Ne olmuştu?
 

Van Valisi Aydın Nezih Doğa daha önce Radikal’e yaptığı açıklamalarda da kira yardımını ‘sigortalı iş bulana kadar’ yapabileceklerini söylemişti. Birçok depremzede aile ise sigortalı işlerde çalışmalarına rağmen kiraları karşılayamadıklarını söylüyor. Deprem öncesinde 50-100 liralık kerpiç evlerde kalan aileler şimdi kiraların 200-300 lira ve üzerine çıktığını anlatıyor.

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, konteynirlerden çıkarılmak istenen depremzedelere ilişkin Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Kaya’nın açıklamaları şöyle: Uzun zamandır kentimizdeki depremzedelerin durumuna ilişkin bilgi almak isteyenler var. Son durumu aktarayım. Umarım açıklayıcı olur:
1- Baştan beri hepsine kiralık ev bulma ve kirayı karşılama önerimizi kabul etmiyorlar. Aynı teklifi il valiliği de yapıyor.
2- Eyleme devam etmek istiyorlarsa da; çocuk, hasta ve yaşlıların kiralanılacağı evlere yerleştirebileceğimizi belirttik.
3- Taleplerinin sosyal konut olduğunu, başka bir çözüm kabul etmediklerini belirtiyorlar. 4- Isınma problemi için katalitik soba istenildi, belediye olarak karşıladık. Yine banyo sorunlarını istedikleri şekilde çözdük.
5- TEDAŞ’ın elektrik bağlaması halinde faturayı karşılayacağımızı söyledik ve girişimlerde bulunduk. 6- İçinde Van Mv. Özdal ÜÇER, İHD, Mazlumder ve KESK’ten temsilcilerin olduğu bir koordinasyonla birlikte çalışıyoruz.
7- Bütün planlama ve görüşmeler milletvekilimiz ve STK temsilcileri tarafından yapılmaktadır. Bu kurulun planlaması dahilinde çalışıyoruz.
8- Milletvekilimiz, İHD, Mazlumder, Van Kadın Derneği ve KESK temsilcilerinden oluşan kurulun bilgisi olmadan kampanyalar düzenlenmesin.
9- Tekrar belirteyim ki, başından beri depremzedeleri evlere yerleştirme önerimiz kabul edilmiyor. 10- Herkesin konuya bu hassasiyetle yaklaşmasını ve suiistimale mahal vermemesini diliyorum.
11- Konunun hassasiyetine binaen uzun süre sessiz kaldık. STK temsilcilerinden oluşan kurulun açıklamasını bekledik.