Yardım pedalları

Yaşar Çelebi adlı gurbetçi, bir Alman arkadaşıyla birlikte Yalova'daki lösemili çocuklara umut oldu.
Haber: MEHMET CANTÖZÜN / Arşivi

YALOVA - Yaşar Çelebi adlı gurbetçi, bir Alman arkadaşıyla birlikte Yalova'daki lösemili çocuklara umut oldu. İstanbul'dan Yalova'ya bisikletleriyle gelen ve 6 bin mark getiren ikili lösemili çocuklara bir TIR dolusu yardım malzemesi müjdesi verdi.
Bir gurbetçi ve bir Alman'ın 'umut' olmasına neden olan olaylar zinciri şöyle gelişti: Marmara Depremi sırasında Almanya'dan Yalova'ya yardım getiren gurbetçi işçi Yaşar Çelebi ile Alman Bisiklet Milli Takımı'nın eski sporcularından Matthisas Zander, tanıdıkları 2 yaşındaki lösemi hastası Ersin Berkiz'den çok etkilendi ve lösemili çocuklara yardım kampanyası başlattı. Çelebi, her üç ayda bir Yalova'ya gelip hasta çocukları ve ailelerini tespit etti. İkili kampanya çalışmalarının finalinde uçakla İstanbul'a geldi. İki dost İstanbul'dan bisikletleriyle yola çıktı ve 215 kilometre yol kat ederek Yalova'ya ulaştı. Çelebi ve Zander, Yalova'da lösemili çocuklar ve aileleri tarafından karşılandı.
Kendilerine esin kaynağı olan şimdi 4 yaşına ulaşan Ersin Berkiz'e bisiklet getiren yardımseverlerden Zander, "Çocuklar ölmesin kampanyasına katılmaya Yaşar Çelebi'yi ve Ersin'i tanıdıktan sonra karar verdim. Lösemili çocuklara yardım etmek için elimden geleni yapmaya hazırım. Bu hastalığın en büyük problemi ümitsizlik. Çünkü lösemide maddiyat önemli rol oynamaktadır. Bize Almanya'da yardım eden Türk ve Alman vatandaşlara teşekkür ediyorum" dedi.
TIR dolusu malzeme
Mart ayından bu yana başlatılan kampanyada toplam 6 bin mark biriktiği belirtilirken Yaşar Çelebi, bunun yanı sıra cuma günü bir TIR dolusu yardım malzemesi getirileceği müjdesini verdi. Yalova'da lösemili çocukları koruma derneği bulunmadığı için para Bursa Tıp Fakültesi öğretim görevlisi ve Bursa Lösemili Çocuklara Yardım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ünsal Günay'a teslim edildi.
Anne çok mutlu
Çocuğunun tedavisinin Almanya'da toplanan yardımlarla sağlanacağını söyleyen Ersin'in annesi Nuriye Berkiz ise, "Eşim küçük bir esnaf, deprem nedeniyle işleri tamamen bozuldu. Evimizi geçindirmekte zorluk çekiyorduk. Bu sırada bize yardım eli
uzandı. Çok mutluyum" diye konuştu.