Yardım sadece utandırmakla kalmadı...

Yardım sadece utandırmakla kalmadı...
Yardım sadece utandırmakla kalmadı...
Şanlıurfalı yoksullar 150 liralık yardım için 40 derece sıcakta kuyruğa sokuldu. 71 yaşındaki Mehmet Yıldız, kuyrukta beklerken kalpten öldü


ALİ LEYLAK / ÖMER PINAR

ŞANLIURFA - Yoksullara yardımı düzenli bir organizasyona kavuşturamayan devlet, para dağıtacağım derken kuyrukta bir ölüme yol açtı. Şanlıurfalı 71 yaşındaki Mehmet Yıldız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayı öncesi ihtiyaç sahibi aileler için dağıtılan 150 liralık yardımı almak için 40 derece sıcakta kuyrukta beklerken, kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından, fakir aileler için bir hafta önce başlatılan 150 liralık yardım dağıtımına Kadri Erdoğan Caddesi üzerindeki Vakıfbank Şubesi’nde devam ediliyor. Bir gözü görmeyen ihtiyaç sahibi Mehmet Yıldız da dün sabah erken saatlerde 150 liralık yardımı almak için bankanın önüne gitti. Yoğun kalabalıkta kuyruğa giren ve 40 derece sıcakta bekleyen Yıldız, saat 10.00 sıralarında aniden yere yığıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan ve çağrılan ambulansla Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülen Yıldız, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cebinden sadece kimlik çıktı
Üzerinden sadece nüfus cüzdanı çıkan Mehmet Yıldız’ın cenazesi Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Polis, Yıldız’ın yakınlarına ulaşmak için çalışma başlattı. Yıldız’ın ölümünün ardından aşırı sıcak nedeniyle baygınlık geçiren bazı kadınlar da ambulanslarla hastanelere götürülerek tedavi edildi. Yaşananlara rağmen kuyrukta beklemeye devam eden ihtiyaç sahiplerinin tepkisi üzerine banka görevlileri, yardımı vezne yerine otopark girişinde dağıttı.

Polisten yardım istediler
Kadınların soldan, erkeklerin sağdan alındığı otopark girişinde de zaman zaman kuyrukta tartışma ve izdiham yaşandı. Banka görevlileri bunun üzerine polisten yardım istedi.
Kuyrukta çektikleri eziyete isyan eden birçok kişi, “Ramazan öncesi 150 liralık yardım işkenceye döndü. 150 lira için neden bu kadar rencide ediliyoruz. Aşırı sıcak nedeniyle bir kişi öldü, birçok kişi bayıldı ama değişen bir şey olmadı” diye tepki gösterdi.
Gazeteciler görüntü alırken yüzlerini saklayan kadınlar, “Yeteri kadar rezil olduk, işkenceye dönüşen dağıtıma çözüm bulunsun” dedi.