Yardımlar Kızılay'la Rojava'ya gidiyor

Yardımlar Kızılay'la Rojava'ya gidiyor
Yardımlar Kızılay'la Rojava'ya gidiyor
Suriye'deki Kürtlere topladığı acil ihtiyaç ve giyim malzemeleri yüklü 12 kamyon yardımın 3 gündür Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ndeki Şenyurt Sınır Kapısı'ndan geçişine izin verilmemesi bugün yapılan eylemle protesto edildi. Bunun üzerine yardımlar Kızılay tarafından teslim alındı.

MARDİN/ŞIRNAK - Kızıltepe İlçesi yakınlarındaki Şenyurt Sınır Kapısı'nın açılarak, Suriye'nin kuzey kesimindeki Kürtler'e insani yardımı ulaştırmak istediklerini söyleyen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, "Tahammülün sınırına geldik" dedi. Tuğluk, yörede toplanan kadınlarla 'İnsan zinciri' oluşturdu. Eylemin ardından yardımlar Kızılay tarafından yerine teslim edilmek üzere alındı.

Suriye'nin kuzeyinde PYD ile El Nusra arasında çatışmalar sürerken, bölgedeki Kürtlere yardım için BDP ve DTK harekete geçti. Bölgede bulunan Aysel Tuğluk, Kürtlere Türkiye 'den yardım, ilaç ve gıda götürmek istediklerini ancak bunun engellendiğini söyledi. Tuğluk, sınır kapısı açılıncaya ve yardımlar ulaştırılıncaya kadar buradan ayrılmayacaklarını belirterek, Twetter hesabından şunları paylaştı:"Tahammülün sınırına geldik. Rojava'da halk büyük acılar çekiyor. Dün çeşitli görüşmeler yaptık. Mardin Valisi, Atalay, Davutoğlu ile. 'Olabilir tabii' denilmesine rağmen şu ana kadar geçiş sağlanabilmiş değil. Arkadaşlarımız ve belediye meclis üyelerimizle görüştük ne kadar sürerse sürsün bu kapı açılıncaya kadar ayrılmama kararı aldık. Dün sabah 9'dan beri 12 kamyonla Şenyurt Sınır Kapısı'nda bekliyoruz. Çok acil ihtiyaçlar var sınırın öteki tarafında. Bir yandan PYD'nin eşbakanıyla görüşülüyor ve kapıların açılacağına dair de bilgi veriliyor. Ama 12 kamyonluk yardımı gönderemiyoruz? Sınır kapılarının açılması için buradayız. Burada kalmaya devam edeceğiz. Kardeşlerimize yardımlar gitmeden dönmek yok Rojava ağlıyor. Şenyurt Sınır Kapısı'nda bekleyişimiz, 3'üncü günün'de. Yardımların geçişine izin verilmiyor insan zinciri oluşturuyoruz. Nusaybin belediye başkanımız Ayşe Gökkan'da bizimle."Suriyeliler eyleme sınırın diğer tarafından destek verdi.

DİN ADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI'NDAN TEPKİ
Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) Suriye'deki Kürtlere topladığı acil ihtiyaç ve giyim malzemeleri yüklü 12 kamyon yardımın 3 gündür Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ndeki Şenyurt Sınır Kapısı'ndan geçişine izin verilmemesi bugün yapılan eylemle de protesto edildi. Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan'ın da bulunduğu grup elele tutuşup ouşturdukları zincirle yürüyerek protesto etti. Yürüyüş sırasında askerler sıkı güvenlik önlemleri alırken, Suriye tarafında yaşayan Kürtler de tel örgü yakınlarına kadar gelerek, protestoculara destek verdi.
Mardin Din Adamları Derneği Başkanı Fahrettin Doğan, yardımların gönderilmemesini tepki gösterirken, şöyle dedi: "Kadın ve çocukların savaş ortamında bulundukları ortamı hiç düşünüyor musunuz? Bir bebek sabaha kadar mama için ağlıyor. Anneler günledir sınır kapısında çocuklarına mama götürmek için bekliyor. O annenin ne hissettiğini biliyor musunuz? İslamiyet'in hangi ayetinde 'Kadınları, çocukları katledin, evlerini başlarına yakın, yıkın, şehirler arasında sınırlar kurun' diyor?" 

Ferhat Tunç'tan sanatçılara Rojava çağrısıYARDIMLARI KIZILAY TESLİM ALDI
Bu eylemin ardından 12 kamyon yardımı Kızılay Mardin Şubesi ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi yetkilileri teslim aldı. Yardımların tasnifi yapıldıktan sonra Kızılay ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi yetkilileri tarafından sınır kapısından Suriye'ye götürülerek buradaki ilgililere teslim edileceği bildirildi.

Silopi'de oturma eylemi
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde de Suriye'de Kürtlere karşı düzenlenen silahlı eylemleri protesto etmek için yaklaşık 60 kişi oturma eylemi düzenledi. Eyleme BDP Silopi İlçe Başkanı Muhsin Kunur ile partililer de destek verdi. Protestocular 'Rojava'da (Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin yaşadığı bölge) katliam var' yazılı döviz açarken BDP İlçe Başkanı Konur, "Katliamı yapanların karşısındayız. Suriye'de barış ve kardeşlik olsun istiyoruz. Bu Ramazan bayramında Müslümanları katledenleri lanetliyor ve kınıyoruz. Herkesin hakkının hukukunun verilmesini istiyoruz. Sömürgeciliği bıraksınlar. Artık insanlar ölmesin. Herkesin dili ve kimliği tanınsın artık" dedi.
Yaklaşık 3 saat süren oturma eyleminin ardından protestocular adına konuşan Serdar Kayaalp, "Rojava'ya destek için burada toplandık. Silopi gençliği olarak insani görevimizi yerine getirdik. Demokratik hakkımızı burada kullanarak Rojava'da yaşananları şiddetle kınıyoruz. Kürt, Türk, Arap veya Çerkez olsun, bizim için etnik yapısı önemli değil. Bugün nerede olursa olsun biz katliamlara karşıyız. Anaların ve çocukların ölmesini istemiyoruz" diye konuştu. (İhsan DÖRTKARDEŞ-Mehmet Ali DİNLER-Mehmet Selim YALÇIN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114476611447668

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ŞU İKİ YÜZLÜLÜĞE BAKIN! - teknolog20

  Türkiye,Rojeva'da kürtlerin evini başına yıkan, çocuklarını kurşuna dizen, kürtlerin kanı size helaldir diye camilerde fetva veren islam maskeli örgütlere hertürlü desteği verirken, bu saldırılara maruz kalan, can çekişen mazlum kürt halkına bir çocuk mamasını neden çok görüyor? Bu kin-bu öfke neden? Hadi siz kürt oldukları için onlara yardım etmiyorsunuz bunu anlıyoruz. Peki yardım edenlere niye engel oluyorsunuz? Somaliye kadar yardım götüren türkiye, burada-burnumuzun dibinde açlıktan ölen kürt çocuklarını görmezden geliyor, onları insani elini uzatan vatandaşa da engel oluyor. Bu kabul edilebilir mi? Yarın bu savaş bittiğinde sınırın öte yakasındaki kürtler türkiye hakında ne düşünür acaba?

  Belirsizlik - zargaron

  Irak'ta Turkmenler katledilirken basinimiz bu olaylarda haber degeri bile gormuyordu. Catisma olan bolgeye yardim goturmek kolay bir is degildir. O yardimlarin yerine ulasacagindan nasil emin olabiliriz? Gazeteciler gorevlerini yapip bu konuyu takip edebilecekler mi, hic zannetmiyorum. Ayrica Turkiye devletinin yapacagi insani yardimlarda hicbir etnik ayrim gozetmemesi gerektigi gibi, sinirlari icerisinde bu durumun etnik ayirimciligin koruklenmesi icin kullanilmasina da izin vermemesi gerekir.

  TAM BIZ TÜRKLERE YAKISAN BIR TUTUM ! - palenke

  3 Gün 12 Tir acil yardima ihtiyaci olanlara ulasmak icin bekletiliyor,nasil bir anlayis,nasil bir zihniyet,tamam devlet olarak yardim etmiyorsunuz,sizden zaten kimse bunu beklemiyor ama birakinda duyarli insanlar kardeslerine yardim etsinler.Kürtlere duydugumuz nefret bizi en basit insanca davranmalara bile izin vermiyor.LANET OLSUN ZIHNIYETINIZE.

  yardımlar Kızılay'la rojova'ya hk. - runekson

  bölge halkı yardım göndermek istiyorsa bunu engellemenin ve geciktirmenin bir mantığı yoktur ancak gönderiler içinde silah patlayıcı madde gibi unsurlar var ise bunun kontrol edilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

  vicdanınıza el verin - stemdar

  Radikal lütfen sessiz kalma. neden bu insanlar bu kadar diretiyor. katliam var orda çünkü. Bunu yazmanız gerekmiyor mu?

  Kizilay mi? - necla akkaya

  Bu yardimlarin EL Nusra'ya ulasacagina gönül rahatligiyla inanabilirsiniz.

  Kürtler ve Türkler - sessizcogunluk2010

  Bir Türk olarak Kürtler'deki milli bilinç ve dayanışmayı gıpta ile seyrediyorum. Irak'ta Türkmenler katledilip sindirilirken biz Türkler'in kılı bile kıpırdamadı. Kürtler'in ulusal çıkarlarını savunan Barzani gibi bir liderleri var.Bizim başbakan ise Türküm bile demiyor, diyemiyor. Başbakan için Mısırlılar, Arakanlılar, Somalililer daha önemli çünkü.Bir Türk olarak kendimi çok sahipsiz hissediyorum ve Kürt milli hareketini gıpta ile, kıskanarak seyrediyorum.Türkler ev, kredi kartı taksidi, tatil, araba ile uğraşırken bir çok Kürt aç ta kalsa davasının arkasında.