@ismailsaymaz

'Yargı bu tartışmada MHP'den ve linçcilerden yana taraf tuttu'

'Yargı bu tartışmada MHP'den ve linçcilerden yana taraf tuttu'
'Yargı bu tartışmada MHP'den ve linçcilerden yana taraf tuttu'
CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu programda söylediği sözler nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Tahir Elçi, kararı Radikal'e değerlendirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBULCNN Türk'te yayınlanan Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılıp, ' PKK terör örgütü değildir" dediği için hakkında soruşturma açılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.  Tahir Elçi kararı, "Yargı bir fikir tartışmasında MHP ’nin yanında saf tutmuştur. Kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında MHP’nin ve bana karşı üç gündür yürütülen linç kampanyasında linççilerin safında yer almıştır. Bu da yargının geldiği acı bir durumdur." sözleriyle değerlendirdi.

"Bir baro başkanı bile ülkenin en çok izlenen, en popüler kanalında ülkenin en hayati meselesiyle ilgili resmi görüşten farklı bir görüş ve tanımlama yaptı diye hapse atılıyorsa ben hapse girmeye hazırım, hapse girmeye de razıyım" diyen Elçi, şu değerlendirmede bulundu.

"Benim bu ülkede son üç dört aydır ne yapmaya çalıştığımı, şiddetin sona ermesi ve silahların devreden çıkması, bu meselenin barışçıl yollarla çözüm için nasıl didindiğimi ve nasıl bir tutum ve çaba içinde olduğumu herkes biliyor. Bizim raporlarımız ve açıklamalarımızın hepsi ortada. Ben bu meselenin çözümü için çabalarken, resmi tanımlamadan farklı bir tanımlama yaptım diye özellikle MHP temsilcisinin tanımlamasını onaylamadım diye yargı hemen harekete geçip benim hakkımda soruşturma ve tutuklama yapıyorsa bu, Türkiye ’de demokrasi ve ifade özgürlüğünü geldiği boyutu açıkça ortaya koymaktadır. Yargı bir fikir tartışmasında MHP’nin yanında saf tutmuştur. Kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında MHP’nin ve bana karşı üç gündür yürütülen linç kampanyasında linççilerin safında yer almıştır. Bu da yargının geldiği acı bir durumdur. Acıyorum onlara..." 

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi hakkında yakalama kararı

'BARO BİNASINDA BEKLİYORUM

Elçi, 'tutuklanacak mısınız?' sorusuna şu yanıtı verdi: 

"Evet. Ben baro binasında bekliyorum, kaçmamışım, bir şey etmemişim. Bekliyorum. Cuma günü soruşturma başladığını öğrendim. Bugün de ifadeye çağrılmayı bekliyordum. Herhalde talimatla ifadeye çağırırlar diye davet bekledim. O nedenle şehir dışı programımı da iptaL ettim. Barodan ayrılmadım. Maalesef savcılığın davetini beklerken, yakalama kararı haberi geldi. Baroda bekliyoruz, buyursun, gelsinler. Kaçmam söz konusu olamaz. Zaten kaçmayacağımı bugün ortaya koyduk, gün boyunca bekledim."