@ismailsaymaz

Yargı camiası ÇHD davasında birleşti

Yargı camiası ÇHD davasında birleşti
Yargı camiası ÇHD davasında birleşti
Çağdaş Hukukçular Derneği'ne (ÇHD) yönelik operasyon kapsamında, dokuzu tutuklu olmak üzere 22 avukatın yargılandığı dava bugün başladı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

 

İSTANBUL - Silivri Cezaevi Kampüsü içerisindeki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan önce çevreden yoğun güvenlik önlemleri alındı. Jandarma ekipleri kampüs girişinde ve içerisinde hazır bekletildi. Türkiye ’nin birçok ilinde 500’ü aşkın avukat, sanık meslektaşlarının davasına müdahillik adliyeye geldi. Duruşma salonunun dörtte üçünü avukatlar oluştururken; Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve Adana Baro Başkanı Mengüzek Gazi Çıtırık’ın da aralarında olduğu baro başkanları müdahil ve gözlemci avukatlar içerisinde yer aldı. Ayrıca Fikret İlkiz, Hasan Fehmi Demir, Turgut Kazan ve Bayram Bahri Belen gibi hukukçular da salonda hazır bulundu. Ayrıca Yarsan Başkanı Murat Arslan, Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Demokrat-Yargı Eşbaşkanı Kemal Şahin de duruşmayı izledi. Avukat örgütlenmelerinden Çağdaş Hukukçular ve Özgür Hukukçular dernekleri ile Almanya, İtalya, Fransa ve İsveç barolarından hukukçu ve milletvekilleri de davaya katıldı. CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Melda Onur, Süleyman Çelebi ve Musa Çam ile BDP ’li Sebahat

TESADÜF ESERİ DIŞARDAYIM

Yargılama tutuklu ve tutuksuz avukatların kimlik tespitiyle başladı. Avukatlar ikamet adresi olarak, kaldıkları cezaevlerini gösterdi. Avukat Efkan Bolaç’ın, kimlik tespiti sırasında, “Tesadüf eseri dışarıdayım” demesi, gülüşmelere yol açtı. Kimlik tespitinden sonra iddianame özeti okundu.

 

Su nerede? İnek içti!

 

 


  http://www.radikal.com.tr/116782011678201

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hukuk ve guguk - düş-ün bulur-sun

  Şöyle veya böyle, açık ve gizli, dolaylı veya dolaysız iki ayrı ''hukuk'' sistemi Türkiyede çatışmaya devam ediyor. Saltanattan, Halk Cumhuriyetine geçerken Ortadan kaldırılan ''Şeriat din hukuku'' ile, İnsana uygun olması gereken Modern Hukuk arasındaki çatışma ve gerilim devam ediyor. Her gücü elinde bulundurup sonsuz bir zenginlik ve krallık isteyenler, elbetteki tartışılması ve karşı çıkılması ve hatta eleştirilmesi dahi yasak olan dini bir şeriat yasasını tercih ediyorlar. Cumhuriyetçi, eğitilmiş bilgili ve halktan yana olanlar da, her bireyin hakkını ayırmadan adil olarak koruyacak daha insani bir modern hukuku savunuyorlar. Bugün ise mevcut hükümetin eğilimlerine uygun hareket ettirilmeye çalışan şeriatvari bir hukuk, kayıtsız şartsız otoritenin isteklerini uygulamaya çalışıyor. Bu durum aslında Halk Cumhuriyeti olmaya çalışan Türkiyeye uymuyor. Buna rağmen yürütme, yine de krallıklara uygun bir uygulamaya devam ediyor. Bu da korkunç bir adaletsizliğin ve politik çatışmanın zeminini hazırlıyor. Tayyip Hükümetine kalsa, katı ve savunmasız bir Şeriat yasası uygulayıp, kendi zulüm ve soygun düzenlerine karşı çıkan herkesi, şeriat yasası uygulayarak yok edecek. Bütün bu davaların tek sebebi, Sahte Osmanlıcı ama gerçek kapitalist ve faşist diktatörlerin, Cumhuriyeti yıkıp Osmanlı maskesi altında, kendi dini faşist iktidarlarını kurmak isteğidir. Osmanlıcı olduklarından da değil ama, Osmanlıyı kılıf olarak kullanıp halkı Din ve Irk temelinde ideolojik olarak kandırmak, Osmanlıyı dini ve şerri iktidarlarına malzeme olarak kullanmak istediklerindendir.