@ismailsaymaz

Yargı camiası ÇHD davasında birleşti

Yargı camiası ÇHD davasında birleşti
Yargı camiası ÇHD davasında birleşti
Çağdaş Hukukçular Derneği'ne (ÇHD) yönelik operasyon kapsamında, dokuzu tutuklu olmak üzere 22 avukatın yargılandığı dava bugün başladı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

 

İSTANBUL - Silivri Cezaevi Kampüsü içerisindeki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan önce çevreden yoğun güvenlik önlemleri alındı. Jandarma ekipleri kampüs girişinde ve içerisinde hazır bekletildi. Türkiye ’nin birçok ilinde 500’ü aşkın avukat, sanık meslektaşlarının davasına müdahillik adliyeye geldi. Duruşma salonunun dörtte üçünü avukatlar oluştururken; Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ve Adana Baro Başkanı Mengüzek Gazi Çıtırık’ın da aralarında olduğu baro başkanları müdahil ve gözlemci avukatlar içerisinde yer aldı. Ayrıca Fikret İlkiz, Hasan Fehmi Demir, Turgut Kazan ve Bayram Bahri Belen gibi hukukçular da salonda hazır bulundu. Ayrıca Yarsan Başkanı Murat Arslan, Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Demokrat-Yargı Eşbaşkanı Kemal Şahin de duruşmayı izledi. Avukat örgütlenmelerinden Çağdaş Hukukçular ve Özgür Hukukçular dernekleri ile Almanya, İtalya, Fransa ve İsveç barolarından hukukçu ve milletvekilleri de davaya katıldı. CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Melda Onur, Süleyman Çelebi ve Musa Çam ile BDP ’li Sebahat

TESADÜF ESERİ DIŞARDAYIM

Yargılama tutuklu ve tutuksuz avukatların kimlik tespitiyle başladı. Avukatlar ikamet adresi olarak, kaldıkları cezaevlerini gösterdi. Avukat Efkan Bolaç’ın, kimlik tespiti sırasında, “Tesadüf eseri dışarıdayım” demesi, gülüşmelere yol açtı. Kimlik tespitinden sonra iddianame özeti okundu.

 

Su nerede? İnek içti!