@ismailsaymaz

Yargı camiası ÇHD için birleşti

Yargı camiası ÇHD için birleşti
Yargı camiası ÇHD için birleşti

Silivri Cezaevi Kampüsü ndeki duruşmaya çeşitli illerden avukatlar akın ederken, jandarma da hem içeride hem dışarıda geniş güvenlik önlemi aldı.

22 ÇHD'li avukatın davasında yaklaşık 500 avukat ve baro başkanları yer aldı. ÇHD Genel Başkanı: "Biz ölülerin avukatıyız."
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi dokuzu tutuklu 22 avukatın yargılandığı davada tüm sanık avukatları adına savunma yapan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, avukatlık yaptıkları sürece, devlet şiddetinde hayatını kaybedenlerin ve bu şiddete maruz kalanların hakkını savunduklarını belirterek “Biz ölülerin avukatıyız” dedi.
Silivri Cezaevi Kampüsü’ndeki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan önce çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı. Türkiye ’nin birçok ilinden 500’ü aşkın avukat, müdahillik için adliyeye geldi. Duruşma salonunun dörtte üçünü avukatlar oluştururken; Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve Adana Barosu Başkanı Mengüzek Gazi Çıtırık’ın da aralarında olduğu baro başkanları ile müdahil ve gözlemci avukatlar da salonda yerlerini aldı. Ayrıca YARSAV Başkanı Murat Arslan, Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Demokrat-Yargı Eşbaşkanı Kemal Şahin ile Almanya, İtalya, Fransa ve İsveç barolarından hukukçu ve milletvekilleri de davayı izledi. CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Melda Onur, Süleyman Çelebi ve Musa Çam ile BDP ’li Sebahat Tuncel de izleyiciler arasındaydı.
Sanıklar salona girerken, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” şeklinde slogan attı. 500 avukat da sanıkları ayakta alkışladı. Avukatlar kimlik tespitinde ikamet adresi olarak, kaldıkları cezaevlerini gösterdi. Avukat Efkan Bolaç’ın, kimlik tespiti sırasında, “Tesadüf eseri dışarıdayım” demesi, gülüşmelere yol açtı.
İddianamenin okunmasından sonra tutuklu sanıklar adına ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı savunma yaptı. Kozağaçlı, ÇHD Davası’nı Ortaçağ’da bireylerin işlediği suçlar nedeniyle ailesinin cezalandırıldığı ‘klan hukuku’na benzeterek, “Bizleri müvekkillerimizin eylemleri nedeniyle yargılıyorsunuz” dedi. Canlı bomba saldırısında ölen İbrahim Çuhadar ve diğer silahlı eylemcileri tanıdığını, kimilerinin avukatlığını yaptıklarını ve bunun suç olmadığını vurgulayan Kozağaçlı, kendileri tutuklandıktan sonra gerçekleştirilen ABD Büyükelçiliği’ne saldırıdan bile sorumlu tutulmak istendiklerini savundu. Kimi silahlı eylemcilerin ve DHKP/C lideri Dursun Karataş’ın cenazesine katılmakla suçlandıklarını anımsatan Selçuk Kozağaçlı, şöyle devam etti:
“Dursun Karataş benim müvekkilimdir. 14 yıl avukatlığını yaptık. Karataş avukat tutamaz mı? Cenazeyi devletten ben teslim aldım. Eğer bizim ilişkimizi kanıtlamak için cenezeden üç resim gösteriyorsanız eliniz çok zayıf demektir.”