Yargı: Eşini şiddetli elem altında öldürdü

Yargı: Eşini şiddetli elem altında öldürdü
Yargı: Eşini şiddetli elem altında öldürdü
Haber: ARZU KAYA / Arşivi

Eşi Gülay Armağan’ı baltayla öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan sanık için mahkeme , “Atılı suçu şiddetli elemin sonucu olarak işlediği mahkememizce kabul edildi” dedi. Sanığa indirim uygulanarak 17 yıl ceza verildi.
Ümraniye’de eşi Gülay Armağan’ı baltayla öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Metin Armağan’ın karar duruşması dün görüldü. Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Metin Armağan, Gülay Armağan’ın kardeşi müşteki Serkan Kaya ve taraf avukatları katıldı. Müşteki avukatı Eren Keskin, sanık hakkında tahrik hükümleri uygulanmaması gerektiğini belirterek, “Bu coğrafyada çok fazla cinayet işleniyor. Sanık tahrik uygulanmaksızın cezalandırılmalı” dedi. Son sözü sorulan sanık Metin Armağan ise diyecek bir şeyi olmadığını ifade etti.
Mahkeme, sanık Metin Armağan’ı ‘kasten öldürme’ suçunu işlediği gerekçesiyle önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın öldürme eylemini Gülay Armağan’dan kaynaklanarak işlediğini belirten mahkeme, “Sanığın atılı suçu şiddetli elemin sonucu olarak işlediği mahkememizce kabul edildiğinden, maktul Gülay Armağan’ın eşinin kardeşi ile rızasıyla cinsel birliktelik yaşadığının anlaşılması dikkate alınarak 21 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verilmiştir” dedi. Sanığın duruşmadaki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, cezayı 17 yıl 6 aya indirdi.
Gülay Armağan ile ilişki yaşadığı öne sürülen sanığın ağabeyi Daimi Armağan ise Gülay ve Metin Armağan’ın rızası olmadan ortak ikâmetlerine girdiği gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapis cezası aldı. Ceza sabıkasız olması nedeniyle ertelendi. 

Kadınlar gösteri yaptı

Öte yandan duruşma öncesi bir grup kadın, “Erkekler Öldürüyor, Devlet Koruyor” şeklinde pankart açarak basın açıklaması düzenledi.