Yargı: Esin'in tedavisi SSK'dan

2. İş Mahkemesi, yakalandığı kan kanseri hastalığı, tedavisi yapılamayınca ağırlaşan sekiz yaşındaki Esin Köse'nin yurtdışındaki masraflarının SSK tarafından karşılanması kararında ısrar etti.

KOCAELİ - 2. İş Mahkemesi, yakalandığı kan kanseri hastalığı, tedavisi yapılamayınca ağırlaşan sekiz yaşındaki Esin Köse'nin yurtdışındaki masraflarının SSK tarafından karşılanması kararında ısrar etti. Dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gidecek.
Hastalığı kan kanserinin en ağır türü olarak bilinen 'akut myeloblastik lösemi'ye dönüşen Esin Köse, SSK mevzuatındaki karışıklığın da simgesi haline geldi. Yurtiçinden de tüm aramalara rağmen uygun ilik bulunamayan Esin'in yurt dışı tedavi masraflarının karşılanmasını isteyen baba Ahmet Köse, hukuk mücadelesi başlatmıştı. Kocaeli 2. İş Mahkemesi, SSK'lıların ve eş ile çocuklarının yurtdışında tedavilerinin sağlanması konusundaki başvuruyu 22 Temmuz 2004 tarihinde verdiği kararla, yerinde bulmuştu. Ancak Yargıtay da 13 Eylül'de bu kararı bozmuştu. Dava dün yeniden görülürken mahkeme ilk kararında direndi. Mahkeme, Esin'e yurtdışında ilik aranması masrafı olarak 2 bin dolar ödenmesine gerek olmadığına ilişkin Yargıtay'ın görüşüne ise uydu. Davada son sözü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söyleyecek.