Yargı, eski Adalet Bakanı Ağar'ı soruşturacak

İstanbul Başsavcılığı, bir dönem Adalet Bakanlığı yapan DP lideri Mehmet Ağar'ın Nesim Malki cinayetinden sonra, zanlılardan Erol Evcil'in yurtdışına kaçmasını sağlamakla suçlandığı dosyayı dokunulmazlığı bittiği için şimdi gündemine aldı.

ANKARA - İstanbul Başsavcılığı, bir dönem Adalet Bakanlığı yapan DP lideri Mehmet Ağar'ın Nesim Malki cinayetinden sonra, zanlılardan Erol Evcil'in yurtdışına kaçmasını sağlamakla suçlandığı dosyayı dokunulmazlığı bittiği için şimdi gündemine aldı. TBMM'den gönderilen Susurluk çetesi eksenli fezlekelerse hâlâ işlem görmeyi bekliyor. Elazığ'dan üç dönem milletvekili seçilen Ağar, TBMM'ye giremeyince dokunulmazlık zırhını kaybetti.
Ağar hakkında açılan dosyalardan biri de Nesim Malki cinayetiyle ilgili dosya oldu. Ağar'ı da ilgilendiren cinayet davası 1999'da açılmıştı. O dönem faaliyette olan İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı'nın iddianamesinde Ağar'la ilgili "Ağar'ın Erol Evcil'e Nesim Malki cinayeti ile ilgili soruşturma başlatıldığını bildirip, kaçmasını sağladığı iddiası..." yer almıştı. Davanın sanıklarının ifadelerinde geçen Ağar'la ilgili şu iddialar dosyaya girmişti: "Evcil 1998 yılı ocak-şubat aylarında arayıp dosyanın yeniden açıldığı yönünde uyarıda bulundu. Dosyanın açıldığını kendisine Mehmet Ağar'ın arayıp söylediğini ve Ağar'la ilişkilerinin çok iyi olduğunu da ekledi. Hatta Evcil'in İsrail'den alınan kayıp silahların Ağar'ın bilgisi dahilinde getirttiği..."
Savcılık karar verecek
Adalet Bakanlığı'nın bu iddiaların yeraldığı dosyayı, İstanbul Başsavcılığı'na gönderdiği öğrenildi. Başsavcılığın, önceki iddialardan hareketle yapacağı soruşturma sonunda Ağar hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verecek.
Ağar hakkında adaletin yapacağı yoğun mesainin önemli bölümü Susurluk çetesi davasıyla bağlantılı. Ağar'ın ismi 1996'da yaşanan Susurluk kazasının ardından açılan soruşturmalarda gündeme gelmişti. Bunlar arasında temel suçlama çete olmakla birlikte, hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ülkücü Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde bunu yetkili mercilere haber vermemek, yine Çatlı ve Yaşar Öz'e silah taşıma belgesi ve yeşil pasaport vermek de yer almıştı.