Yargı: Karaman'a soruşturma yok

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Pamukova'da 39 kişinin ölümüne neden olan 'hızlandırılmış tren' kazası ardından hakkında soruşturma izni verilen eski TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı akladı.

ANKARA - Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Pamukova'da 39 kişinin ölümüne neden olan 'hızlandırılmış tren' kazası ardından hakkında soruşturma izni verilen eski TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ı akladı. Hakkındaki soruşturma izni kaldırılan Süleyman Karaman'ın, TCK kapsamında suç sayılabilecek eylemi olmadığı belirtildi. Karaman, kasım ayında açtığı göreve geri dönüş davasını kazandığı takdirde de, yeniden TCDD'nin genel müdürü olabilecek.
Tren kazası ardından baskılar üzerine Karaman hakkında soruşturma izni verilmiş, Karaman da buna itiraz etmişti. İstemi görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi, oybirliğiyle Karaman'ın itirazını kabul etti.
Böylelikle, Karaman hakkında bakanlığın verdiği soruşturma izni kaldırılmış oldu. Kararın gerekçesinde de bakanlık müfettişlerinin Karaman hakkında soruşturma izni verilmesine gerek olmadığı raporuna rağmen soruşturma izni verildiği hatırlatıldı. Gerekçede, seferlere teknik ekip ve öğretim görevlilerince hazırlanan 'sefere başlanmasında sakınca yoktur' şeklindeki raporun ardından başlandığı, iki ay deneme yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:
"Sistemde eksikler olmakla birlikte, kazaya 80 kilometre hızla girilmesi gereken kurpa 132 kilometre hızla girilmesinin sebep olduğu yolundaki bilimsel görüşler ve raporlar dikkate alındığında, dosyada var olan bilgi ve belgelere göre, hakkında isnat olunan suçlamalara ilişkin olarak Karaman'ın Türk Ceza Kanunu kapsamında suç sayılabilecek bir fiil ya da eyleminin tespit edilemediği sonucuna varılmıştır."
Karar kesin
Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı kesin nitelik taşıyor. Bu nedenle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Karaman ile ilgili soruşturma yapamayacak. Bu karara itiraz hakkı da yok. Kararı değerlendiren Karaman, Kasım 2004'te açtığı geri dönüş davasının sonucunu beklediğini belirterek, "Hatam var mı, yok mu diye bekliyordum. Mahkeme soruşturma izni vermedi. Şimdi geri dönüş sonucunu bekliyorum" diye konuştu. Karaman'ın yerine 'vekâleten' Kara Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın atanmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7426007426000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.