Yargı maratonu: Bir davadan diğerine koşacak

Çakıcı hakkında gıyabi tutuklama kararlarının verildiği dava ve soruşturmalar şöyle...

Çakıcı hakkında gıyabi tutuklama kararlarının verildiği dava ve soruşturmalar şöyle:
Karagümrük baskını: Karagümrük Spor Kulübü Lokali baskını davasında verilen üç yıl dört aylık hapis cezası, Yargıtay'ca kesinleşti. Çakıcı, bu davada yaklaşık altı buçuk ay cezaevinde kalacak. Yargıtay, aynı dava kapsamında 'müessir fiil' suçundan verilen bir yıl sekiz ay 21 günlük cezayı bozarak, hükmün, mağdur sayısı olan 15 kere uygulanmasını istemişti. Çakıcı, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacak.
Türkbank davası: Yurtdışına çıktıktan sonra hakkında 'Türkbank ihalesine fesat karıştırmak' ve 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçlarından dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Bu davadan da yargıç karşısına çıkacak.
Ağansoy'un öldürülmesi: Tevfik Ağansoy'un aralarında olduğu dört kişinin 28 Ağustos 1996'da Bebek'te çay bahçesinde öldürülmesiyle ilgili davada 'azmettirici' olmakla suçlanıyor. Bu suçtan da İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
Borsacı Öngen'e saldırı: Borsacı Adil Öngen'e 12 Mart 1997'de düzenlenen silahlı saldırının 'azmettiricisi' olduğu öne sürülen Çakıcı, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkacak.
Uğur Kılıç'ın öldürülmesi: Eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın, 20 Ocak 1995'te öldürülmesinde azmettirici olduğu iddia edilen Çakıcı, daha önce yargılanamadığı bu davada da hâkim karşısına çıkarılacak.
Yurtdışına kaçış soruşturması: Çakıcı'nın yurtdışına kaçışı ve sonrasında üvey oğlu Onur Özbizerdik'in de aralarında olduğu bazı kişilere yönelik suikast hazırlığı yapıldığı iddialarıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Çakıcı, bu soruşturmalar kapsamında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' ve 'sahte pasaport kullanmak'la suçlanıyor.