Yargı 'paket'i açıp bakmadı: 3 yıl!

Yargı 'paket'i açıp bakmadı: 3 yıl!
Yargı 'paket'i açıp bakmadı: 3 yıl!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu, 2012 yılında yapılan Nevruz kutlamasında, halkı selamlarken ‘iki eliyle zafer işareti yaptığı’ için hem ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ hem de ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği’ gerekçesiyle cezalandırıldı. Mahkeme, 4. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeleri yok sayarak, Erdolu’ya 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. 

Tek ‘suç’ zafer işareti
Diyarbakır’da 2012 yılında yapılan Nevruz kutlamasına, SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da katıldı. Erdolu kutlamalara davet edilen protokol içinde yer aldı. Yapılan konuşmaların ardından protokolda yer alan katılımcılar, otobüsün üstüne çıkarak halkı selamladı. Erdolu da isminin anons edilmesi üzerine otobüsün üzerine çıkıp ‘iki eliyle zafer işareti yaparak’ halkı selamladı. Erdolu’nun bu eylemi nedeniyle hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ suçlarından dava açıldı. Davanın karar duruşması 13 Mayıs 2013 günü Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.
Savcı mütalaasında, Erdol’un bakanlık kararıyla yasaklanan mitinge katıldığını belirterek şunları kaydetti: “Çetin Erdol’un da örgütün çağrı ve talimatları doğrultusunda Diyarbakır’da düzenlenen ve İçişleri Bakanlığı’nın genel talimatıyla yasaklanan ve Diyarbakır Valiliği’nin de Nevruz etkinlikleri için verdiği yasaklama kararına rağmen PKK terör örgütünün propagandası niteliğinde olan bu yasadışı eylemin yasaklandığını bildiği halde katılarak, tüm uyarılara rağmen dağılmamakta ısrar ederek ve Nevruz alanı içerisinde bulunan otobüsün üzerine çıkarak kalabalığa karşı iki eli ile örgüt propagandası olabilecek şekilde zafer işareti yaptığı tespit edilmiştir.” 

‘Sadece selamladım’

Erdolu, savcının mütalaası karşısında bazı grupların polisle yaşadıkları çatışmanın içinde bulunmadıklarını ifade ederek “Tek yaptığım şey de otobüsün üstünde hiçbir güvenlik gücünün bulunmadığı ve tamamen onların izin vermesiyle toplanmış olan halka yapılan selamlamadır. Propaganda niteliğinde olmadığını belirtmek isterim” dedi.
Mahkeme heyeti oy çokluğuyla Erdolu’yu cezalandırdı. Mahkeme ‘terör örgütü propagandası’ suçundan verdiği 10 ay hapis cezası ile ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ suçundan verdiği beş aylık hapis cezasını para cezasına çevirdi. Ancak Erdolu’ya ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan toplam 3 yıl 1 ay 15 hapis cezasına hükmedildi. 

Başkandan şerh

Mahkeme Başkanı Salih Polat cezaya karşı çıkarak muhalefet şerhi yazdı. Polat yazdığı muhalefet şerhinde, söz konusu suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Çetin Erdolu’nun üç suçtan da beraat etmesi gerektiğini vurguladı.

Peki paket?

Mahkeme bu kararıyla kısa bir süre önce yürürlüğe giren 4. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeleri yok saymış oldu. Çünkü yapılan düzenleme ile propaganda suçunun işlenebilmesi için şiddeti öven bir açıklama ya da eylem gerekiyordu. Ancak mahkeme şiddet unsuru içermeyen zafer işaretini propaganda suçunun gerekçesi yaptı. Aynı paketle duble ceza uygulamasına son verilmişti. Yani propaganda suçundan ceza alan bir kişinin TCK’da düzenlenen ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt üyesi sayılması’ uygulamasına son verilmişti. Erdolu’nun avukatı Avukat Öztürk Türkdoğan, “Mahkeme başkanı bile suç yok diyor. Ama iki üyenin oyuyla ceza veriliyor. Kanun yok sayılmıştır” dedi.