Yargı: Üsteğmenin şehit edilmesiyle Öcalan'ın ilgisi yok

Yargı: Üsteğmenin şehit edilmesiyle Öcalan'ın ilgisi yok
Yargı: Üsteğmenin şehit edilmesiyle Öcalan'ın ilgisi yok

Bülent Öztürk, eşi ve çocuğu.

12 yıl önce şehit olan Üzteğmen Bülent Öztürk'ün ailesiin altı devlet ve Abdullah Öcalan'ın aleyhine açtığı dava reddedildi.Lokman DAĞ

KUZEY Irak'ta, 12 yıl önce, PKK'lıların stinger füzesiyle vurduğu helikopterin düşmesiyle şehit olan pilot üsteğmen Bülent Öztürk'ün eşi Deniz Öztürk'ün, aralarında ABD'nin de olduğu 6 ülke ve Abdullah Öcalan aleyhine açtığı 200 bin dolarlık tazminat davası, Ankara 21'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedildi, Mahkeme, davalı devletlerin, yargı muafiyetinin bulunması, Öcalan'ın da Öztürk'ün şehit edilmesi olayında ilgisini sağlayan iddianın ispat edilememesi gerekçesiyle davayı reddetti. Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesi de, Öztürk'ün avukatı Tarcan Ülük'ün giderlere yönelik harcın belirlenen sürede ödememesi nedeniyle temyiz başvurusunu yok sayıp dilekçesini reddetti.
Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli Kara Pilot Kıdemli Üsteğmen Bülent Öztürk, 1997'de Kuzey Irak'taki, ‘Çekiç’ adlı operasyona katılmıştı. Üsteğmen Öztürk, kullandığı Süper Kobra helikopteri teröristler stinger füzesiyle vurunca, şehit düşmüştü.
Üsteğmen Öztürk'ün eşine ve o zaman iki yaşında olan kızı Çağlayan'a şehitlik maaşı bağlanırken, son günlerde artan terör olayları, ailenin hukuk mücadelesi başlatmasına neden olmuştu. İki yıl önce, İzmir Barosu avukatlarından Tarcan Ülük aracılığıyla Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Deniz Öztürk, ürettiği füzenin terör örgütünün eline geçmesinde ABD'nin ve işbirliği yaptığını ileri sürdüğü Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Belçika ve Abdullah Öcalan'ın ilgisi olduğu iddiasıyla 200 bin dolar manevi tazminat istedi. Yargılamanın yapıldığı Ankara 21'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı devletlerin, yargı muafiyetinin bulunması, Öcalan'ın da, Öztürk'ün şehit edilmesi olayında ilgisini sağlayan iddianın ispat edilememesi gerekçesiyle davayı reddetti.


TEMYİZ DE GERÇEKLEŞMEDİ

Ailenin başlattığı hukuki mücadeleyi bırakmayan avukat Ülük, kararın temyizi için Yargıtay'a başvurdu. Konuyu değerlendiren Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesi de, Öztürk'ün avukatı Tarcan Ülük'ün giderlere yönelik harcın belirlenen sürede ödememesi nedeniyle temyiz başvurusunu yok sayıp dilekçesini reddetti.


'DAVA GÖRÜLMESİN İSTENİYOR'

Hem mahkeme hem de Yargıtay'ın kararıyla şoka uğrayan Avukat Ülük, “Birileri bu davanın görülmemesi için elinden geleni yapıyor. Ben davayı açtığımda Genelkurmay Başkanlığı'ndan ismini bilmediğim bir albay aradı. ‘Sana her konuda manevi ve lojistik destek vereceğiz’ dedi. Fakat, bir müddet sonra ona bir türlü ulaşamadım. İstediğim kaza kırım raporları bile tarafıma gönderilmedi. Daha sonra mahkeme böyle bir karar verdi. Ülkemizin kanayan yarası terörün elebaşısı Öcalan'ın, bu olayla ilgisinin olmadığına Türk mahkemelerince ilk defa böyle bir kanaat getirildi. Asıl şaşkınlığımız da bu. Aslında bu dava örnek, pilot bir davaydı. Diğer şehit ailelerinin de önünü açabilecekti. Ancak, bu kararla Öcalan'ın önü açılmış oldu. Temyiz başvurusundaki harcı da zamanın da yatırmama rağmen o da yok sayıldı. Oynanan oyunu anlamak mümkün değil. Bakanlıkların bilgisi olmasına rağmen böyle bir karar verildi. Bu işin hesabı sorulmalıdır. Takipçisi olacağım” diyerek tepkisini dile getirdi.
Şehit Üsteğmen Bülent Öztürk'ün öğretmen eşi Deniz Öztürk, davayı kazanması halinde, elde edeceği tazminatı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını dile getirmişti. (dha)