Yargı varsa polis gelmez

Mardin Kızıltepe'de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesine ilişkin dava başladı. Sanık polisler, 'başka illere tayin edildiği için' duruşmaya katılmadı.

MARDİN - Kızıltepe'de düzenledikleri operasyonda 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesiyle ilgili olarak haklarında dava açılan polisler, 'başka bir ile tayin edildikleri için' duruşmaya katılmadı. 21 Kasım 2004 tarihinde PKK/Kongra-Gel üyesi oldukları iddiasıyla Uğur ile Ahmet Kaymaz'ın öldürüldüğü operasyonda görevli polis memurları Seydi Ahmet Töngel, Yaşafettin Açıksöz, Mehmet Karaca ve Salih Ayaz hakkında 'faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek' suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İlk duruşma dün Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
Basına kapalı duruşmayı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi milletvekilleri Cavit Torun, Faruk Ünsal, Mesut Değer ve Hüseyin Güler'in yanı sıra DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile DEHAP'lı belediye başkanları izledi. 50'yi aşkın avukatın müdahil olarak katıldığı duruşmada, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknaz Uca da izleyiciydi.
'Sanık polisler kollanıyor'
Tutuksuz sanıklar Töngel, Açıksöz, Karaca ve Ayaz, avukatları vasıtasıyla başka ile tayin edildiklerini belirterek, duruşmalara katılamayacaklarını ve bulundukları yerde talimatla ifade vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Avukat Tahir Elçi, sanık polislerin davaya katılmaları gerektiğini savunarak, "Sanıklar gelmeden, mahkemede hazır olmadan, gerçek ortaya çıkmaz" dedi. Daha sonra söz alan müdahil avukat Sezgin Tanrıkulu, idarenin duruşma öncesi sanık polisleri başka illere tayin ederek yargıya müdahale ettiğini iddia etti. Sanık polislerin avukatı ise, davanın da başka bir ile nakledilmesi talebinde bulundu.
Daha sonra söz alan avukat Elçi, şunları söyledi: "Sanıkların korunup kollandıklarına dair tipik bir iddianameyle karşı karşıyayız. Adli Tıp Kurumu raporuna göre ölenlerin ayaklarında terlik var. Uydurma tutanaklar düzenlenmiş, delil toplanma bizzat güvenlik güçlerince yapıldığı için sanıklar korunmuştur. Çatışma olduğu söyleniyor, ancak evin duvarında ve kamyonda hiç kurşun deliği yok. Operasyona katılanların hepsi sorumludur."
Polislerin avukatlarından Veysel Güler ise, "Yargısız infaz olayı 5-10 saniye ile sınırlıdır. BM'nin geçen hafta yayımladığı rapora göre, dünyadaki çocuk terörist sayısının 360 binden 300 bine düştüğü belirtiliyor. Demek ki çocuklar da terörist olabiliyor. Ayrıca Uğur Kaymaz'ın yaşı konusunda tereddütlerimiz var. Bu çocuğun tanıkların anlatımına göre koltuk altındaki kıllarının uzamış olduğu ve bıyıklarının terlediği belirtiliyor" dedi.
Vekiller: Göreve iade kararı yanlış
AKP'li Cavit Torun, duruşmadan ayrılırken, sanık polislerin görevlerine iade edilmesini, "Yetki bende olsaydı dava bitene kadar göreve iade etmezdim" diye değerlendirdi. CHP'li Mesut Güler, polislerin göreve iade edilmesini Meclis'e taşıyacaklarını açıklayarak, "Yolsuzluk için açığa alınan bir memur, yıllarca dönemezken, bakanlığın bu tasarrufu soru işaretleriyle doludur" diye konuştu.
Mahkeme heyeti, 11 saat süren duruşmanın ardından, sanıkların tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Sanık avukatlarının davanın güvenlik nedeniyle başka ile nakli talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık polislerin talimatla ifadelerinin alınması için yazı yazılmasını ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu raporunun dosyaya konulmasını kararlaştırarak duruşmayı 16 Mayıs'a erteledi.
İddianamede, baba-oğulun yanlarında iki Kalaşnikof, dört şarjör ve iki el bombası bulunduğu belirtildi. Uğur ile babasının polislere ateş açtığı ileri sürülen iddianamede, cesetlerde hangi silahlardan atıldığı belli olmayan birden çok kurşun olduğu da yer aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7387017387010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.