Yargı: Yusufeli Barajı dursun

Danıştay, Artvin'deki Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santralı'nın yapımına dair Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Dava, ÇED raporu olmadan proje başlatıldığı için açılmıştı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Danıştay, Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde yapımı planlanan Yusufeli ilçesini köyleriyle birlikte sular altında bırakacak 'Yusufeli Barajı ve HES (hidroelektrik santralı) projesi'ne vize vermedi.
Çoruh Nehri üzerine yapımı tasarlanan Muratlı, Borçka, Deriner, Artvin ve Yusufeli barajlarını kapsayan proje, öncelikle yatırımların büyüklüğü ve Artvin'de yo açacağı çevre gibi büyük değişiklikler nedeniyle özellikle son 10 yıldır ülke gündemini işgal ediyor. Bu projelerden Borçka Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Barajı'nın yapımı geçen aylarda tamamlanmış ve hizmete açılmıştı.
Uluslararası şirketlerin bunlara ilgisi nedeniyle de gündemde olan barajlar arasında Yusufeli Barajı'nın özel bir yeri bulunuyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki hafta Yusufeli ilçesini gezmiş, baraj projesinin 1.5-2 milyar dolarlık proje olduğuna dikkat çekmişti. Erdoğan, baraj altında kalacak Yusufeli ilçesinin nereye taşınacağı konusuyla yakından ilgileneceği sözünü de vermişti. Enerji Bakanlığı baraj için ödenek ayırmıştı.
Çoruh Havzasın'daki Yusufeli barajı projesi hem bölge insanları hem de bilim çevrelerinde büyük tartışmaya yo açmıştı. Baraj, nüfusu 7 bin olan ilçe merkezini tümüyle sular altında bırakıp binlerce insanı göç ettirecekti.
ÇED raporu yok
Yusufeli Belediye Başkanlığı, Kılıçkaya Belediye Başkanlığı, Yusufeli İlçesini Güzelleştirme Yaşatma ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği, projenin yapımından vazgeçilerek iptal edilmesi için hukuki mücadele başlatmıştı. İstemlerinin reddedilmesi 23 Temmuz 1997 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali istemiyle Danıştay'a dava açılmıştı. Dilekçede, Yusufeli'nin sular altında kalınca kurulacak yeni yerleşim yerinin altyapı, üstyapı ve yeniden kamu binalarının yapımının maliyetine dikkat çekilmiş, proje için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun hazırlanmasının zorunlu olduğu hatırlatılmıştı.
Şimdi ne olacak?
Davayı sonuçlandıran Danıştay 10. Dairesi, Yusufeli Barajı ve HES'nin Türkiye ve ABD şirketlerinden oluşan konsorsiyuma yaptırılmasına ilişkin Enerji Bakanlığı işlemi ile Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Davalı Başbakanlık ile Enerji Bakanlığı'nın bu kararı temyiz etme hakları var. Temyiz istemini Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek. Eğer genel kurul, iptal kararını onaylarsa Barajı ve HES projesinin hayata geçirilebilmesi hukuki açıdan hiç kolay olmayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7534497534490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.