@ismailsaymaz

Yargıç Ertekin: Bu bir sürgündür

Yargıç Ertekin: Bu bir sürgündür
Yargıç Ertekin: Bu bir sürgündür

HSYK kararıyla Orhangazi Ertekin, kendi isteği dışında Ankara dan Gaziantep e atandı.

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Demokrat- Yargı Başkanı Orhangazi Ertekin, bütün ailesi başkentte yaşadığı ve dernek merkezi de bu şehirde olduğu halde, yaz kararnamesiyle Ankara ’nın Nallıhan ilçesinden Gaziantep ’e gönderildi. Bu arada Ertekin’e, daha önce HSYK üyesi Ali Suat Ertosun için, “Hâkim değil, cezaevi çalışanıdır” dediği için bir de kınama cezası verildi. Ertekin, atama kararı hakkında, ”Bu, sürgündür. Derneği çalışamaz hale getirmek istiyorlar. Baskı oluşturmak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.
HSYK, 1071 hâkim ve savcının görev yerlerine ilişkin yaz kararnamesini açıkladı. Bu kararnameden, Nallıhan Adliyesi Hâkimi, Demokrat-Yargı Başkanı Orhangazi Ertekin’e Gaziantep tayini çıktı. Hâkim Ertekin, bütün ailesinin Ankara’da yaşadığını, dernek merkezinin de başkentte olduğunu, buna rağmen istemediği ve daha önce doğu görevini yerine getirmiş olduğu halde, bu ile atamasının yapıldığını belirtiyor. Bu atamanın ‘kesinlikle sürgün’ niteliğinde olduğunu savunan Ertekin, şöyle diyor: “Bizim dernek merkezimiz, Ankara’da. Şu an dernek yönetiminden Ankara’da bulunan kimse kalmadı. Derneğimizi çalışamaz hale getirmek istiyorlar. Açık ve net biçimde, beni uzaklaştırmak ve faaliyetlerimden alıkoymak istiyorlar. Bir sürgün olduğunu düşünüyorum. Ailevi mazeretimi bildikleri halde dikkate almıyorlar. Bunun ötesinde de uygulamalar var. Yakın zamanda Beypazarı’ndan Nallıhan’a geçici görevle gönderilmiştim. Benim deneyimimde kimseye yapılmadı bu. Kâtiplerimi aldılar. Herhangi bir günlük meseleyi aleyhimde baskı kurmak için ellerinden geleni yapıyorlar.”


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Gaziantep

  ,

  hsyk

  ,

  cezaevi

  ,

  Yargı

  ,

  sürgün

  http://www.radikal.com.tr/113196811319681

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eleştirinin bedeli var. - L09

  Orhan Gazi bey,uykusundan uyanmıştır sanırım.HSYK nın yapısını değiştiren anayasa oylaması döneminde,ekran ekran dolaşıp,bu iktidarın ne kadar demokrat,bu değişikliklerin ne kadar olumlu olacağını anlata anlata bitiremedi.Anayasa değişikliklerinden sonra oluşan yapıyı görünce çark etti fakat geçmiş olsun.İktidarı övmek ve yüceltmek misyonundan çark edersen olacağı budur.Yinede daha sonra doğruları dile getirme cesareti göstermesi takdire şayandır.Bunun bedelinide şimdi ödüyor.